Psikolojik Rahatlık

İnsanlar yaşamları süresince kendilerini rahatlatmak için ve kendilerini, korktukları şeylerden korumak için batıl inançlara inanırlar. Peki sizce batıl inançlar psikolojik bir rahatlama mı yoksa rahatsızlık mıdır?

Yaşadığımız çevrede her insanın kendine ait korkuları, inançları ve yaşamları vardır. Kendi içlerindeki psikolojik hallerin, yaşadıkları olayların, yaşadıkları çevrenin, ortamın ve koşulların toplam durumuna göre insanlar birtakım şeylere inanır ve güvenirler. Kendilerini kötülüklerden, kötü düşüncelerden ve kötü olan her şeyden korumak için birtakım batıl inançları ve totemleri vardır.

Mesela kara kedinin tatlı olduğunu savunan ve kara kedileri seven bir kesim varken bir de kara kedilerin uğursuzluk getirdiğine inanan geceleri görünce yolunu çeviren ve kaçan bir kesim var. Eğer ki bu iki insan tiplemesine bakacak olursak mantıklı olanı kediyi sevenlerin yaptığını fark ederiz. Ama aynı zamanda ikinci kesimin de kedinin uğursuzluk getirdiğine inanması çoğunlukla kendi ellerinde olan bir şey değil yani muhtemelen yaşadıkları çevre ile ilgili.

Çoğu zaman insanlara batıl inançlar sayesinde kötülüklerden korunuyorlarmış ve rahatlıyorlarmış gibi geliyor. Tabii bir bakımdan bakınca haklı olabilirler ama onun yanında bence aynı zamanda insanlara kısıtlama ver rahatsızlık hissi de veriyor.

İnsanlar kendilerini nasıl rahat hissederlerse öyle yaşamalıdır. Eğer ki batıl inançlara inanıyorlarsa o zaman ona göre yaşamlarını sürdürmelidir ama bu tip inançların gerçek olmadığını ve sadece insanların yaşamlarına rahatsızlık ve kısıtlama getirdiğini bilmek, eğer kurtulabilirlerse bu tip batıl inançlardan kurtulmak onlara çok daha kaliteli bir yaşam geçirmeleri için bir imkan sağlayacaktır. Sırf uğursuzluk getirdiğine inandıkları obje veya varlıkları etraflarında istemeyerek ya da sırf onlara kötüyü çağrıştırdığı için birtakım davranışları yapmayarak bir şeylerden korunmayı beklemek bence mantıksız. Çünkü hayatınızın her anında, her saniye size uğursuzluk getirdiğine inandığınız veya size batıl inançlarınız yüzünden kötü gelen bir şeyle karşılaşma olanağınız çok yüksek. Mesela kara kedi örneğinde kara kedileri gece sokakta görme ihtimaliniz çok yüksek. Zaten kimse size batıl inançlarınız sayesinde uğursuz olduğunu düşündüğünüz obje veya herhangi başka bir şeyi görmeyeceğinizi, onunla karşılaşmayacağınızı söyleyemez yani bunu garantisini veremez.

Sizin inançlarınız yüzünden nesnelere yüklediğiniz anlam çok fazla olursa eğer bu bir süre sonra içinden çıkılmaz bir hal alır. Siz eğer ki böyle batıl inançlara inanmaz ve yaşamınızı bu şekilde sürdürmeye devam ederseniz yaşam kalitenizin arttığını fark edersiniz. Zaten batıl inançlar insanların uydurduğu, aslı kanıtlanmamış şeylerdir. Siz pozitif olduktan sonra ve kafanızın içinde iyi düşüncelerle gezdikten sonra böyle şeylere inanmanıza hiç gerek kalmayacak çünkü zihniniz kötü düşüncelerden arınmış olacak. Sonuç olarak bu şekilde hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak rahatlayacaksınız.

Sizi kısıtlayacak şeyleri yapmak yerine pozitif olursanız yaşamınızı daha kaliteli geçirirsiniz ve istediğinizi yaparsınız.

 

 

(Visited 35 times, 1 visits today)