Ünlü Film Müziği Bestecisi Rahman Altın İle Sohbetimiz

Rahman Altın 28 Aralık 1971 Ankara doğumludur. İlkokul, ortaokul ve liseyi Ted Ankara Koleji’nde bitirmiş.Lise yıllarında synhtesizer ve bilgisayar müziği ile tanışmış. Üniversite de konservatuvar bölümüne girmek ve kompozisyon eğitimi almak istiyordu. Ama yaşı uygun olmadığı için o bölüme giremedi. Onun yerine H.Ü Devlet Konservatuvar Bölümü’nün sınavına girdi ve orada okumaya hak kazandı. 1999 yılında üniversiteyi bitirdikten sonra 2 yıl Devlet Opera ve Balesi Korosunda çalıştı ve ani bir kararla İstanbula taşındı. İstanbul’da Hollywood film müzikleri  besteler yapmıştır ve  Türk Sanat Müziği ile ilgili    besteler yapmış ve pek çok yurt içi ve yurt dışı ödüller almış. Star Wars, Kelebeğin Rüyası film müzikleri kendisine aittir.

Şimdi sizlere RAHMAN ALTIN’IN EVİNE GİTTİĞİMDE NELER YAŞADIĞIMI ANLATMAK İSTİYORUM. İlk  gördüğümde müzeyi ne kadar az şey var diyerek girmiştim ama yukarıya çıkıp baktığımda daha devamını gördüm. Orada bilgisayarlar ve STAR WARS’TAKİ silahlar ve ışın kılıçlarını gördüm. Daha yapılması gereken 1400 parçalık MİLLENİUM  FALCON vardı. Rahman Altın bana dedi ki:

”Bir gün gel bunu birlikte yapalım.

Ben de: Tamam dedim.”

Sizlere Rahman Altın ile kısa röportajımızı izletmek istiyorum.

Buradan röportajımızı bulabilirsiniz.

Ben sizlere RAHMAN ALTIN’IN BABASI ÖZER ALTIN’DAN bahsetmek istiyorum. Özer Altın Türk sanat müziğinin  çok büyük bir parçasıdır. Özer Altın, Türk Sanat Müziğinin ölene kadar başında durmuştur. Özer Altın birçok ünlü sanatçıyı o eğitmiştir. Örneğin;

-Emel Sayın

– Zeki Müren

-Bülent Ersoy

-Safiye Soyman

Size Star Wars müzesinin birkaç fotoğraf ve video ile o anları yaşatmak isterim…

 

(Visited 294 times, 1 visits today)