Ralli Yarışları

Rally,  araba kulanan sporcularin yaptığı bir spordur. Otomobil yarışları, ilk petrol yakıtlı otomobillerin yapılmasıyla başlamıştır.  İlk otomobil yarışı 22 Temuz 1894 yılında yapılmıştır. Rally ise önceden belirlenen ortalama bir hızda kısmen veya tamamen normal trafiğe açık yol üzerinde yapılan yarışmalardır.
Güzergah ve güzergahlar, bir veya birçok özel etabı, yani normal trafiğe kapalı ve bütünüyle rallynin genel klasmanının oluşturmak için önemli bir belirleyici ve işleve sahip olan kapalı yollar üzerinde yapılan tekil yarışları kapsar. Özel etapların dışındaki güzergah ve güzergahlara normal etap adı verilir. Bu normal etaplardaki sürat, hiçbir şekilde yarışmanın klasmanının belirlenmesinde bir faktör oluşturmamalıdır. Ulusal rallylerde çeşitli kurallar vardır. Mesela ulusal rallylerde beygir gücü sınırı 300′ dür. Rallyler FIA tarafından denetlenmektedir. FIA’ nın açılımı uluslar arası otomobil sporları federasyonudur.

Image result for ralli yarışları

Otomobil yarışları, benim en çok ilgi duyduğum etkinliklerden bir tanesidir. Otomobiller hep dikkatimi çekmiştir. İnsanın sevdiği ve ilgi duyduğu bir işi yapmanın, mutlulukların en güzeli olduğunu düşünüyorum. Bundan daha güzel bir iş olabilir mi? Güzelim otomobiller içinde kaybolup gidiyorum. Derin hayaller içinde kaybolup gidiyorum.

KAYNAKÇA: 1. Görseller, Google görsellerden alınmıştır.

(Visited 264 times, 1 visits today)