Rehavet

Covid-19 virüsünden sonra insanlar yiyecek ihtiyaçlarını gidermek için marketlere akın ettiler. Bu sebeple marketler değerlendi. On kişiye sorsanız “Neye sahip olmak isterdin?” diye dokuzu “market” der. Şu dönemde tek iş yapan yer market. Aslında eczane ve fırınlar da iş yapıyor. Zaten şu dünyada ne olursa olsun iş yapabilecek birkaç yer var biri marketler biri eczaneler diğeri fırınlar. Bu üç iş yeri ne olursa olsun zarar görmez çünkü bu iş yerleri bizim yaşama hakkımızı destekliyor. Özellikle biz Türkler ekmeksiz yaşayamayız. Bu olaylardan sonra herkes evinde ekmek yapmaya başladı ve başardı ama ne olursa olsun evde yapılan hiçbir ekmek fırından çıkmış taze ekmek gibi olmuyor.

Şu bulunduğumuz dönemde tek para kazanan yer olan marketler bu olaylar bittikten bir süre daha rövanşta olacak gibi ama tabii ki tek para kazanan yer market olmayacak. Virüs bittikten sonra giyim sektörleri kesinlikle iş yapacaktır. Bebeği veya ihtiyacı olan, kendini motive etmek isteyen insanlar gidip kıyafet alacaktır. Teknoloji ürünleri satan dükkanların da iş yapma şansı var, çünkü karantina döneminde insanların telefonu, bilgisayarı, vb. bozulmuş, başına bir şey gelmiş olabilir. Teknolojiye biraz da diğer yönünden bakalım. Mesela mutfak robotları: insanlar evde kaldıkları dönemde mutfaklarındaki ihtiyaçlarını fark etmiş olabilir. Belki karantina bittikten sonra ihtiyaçlarını karşılamak isteyebilirler. Lokantalara büyük bir rehavet olabilir. İnsanlar özledikleri yemekleri yemek isteyebilirler. Bu sektörlerde artış gözükeceği kesin. Ama bir de insanların yaşanan olaylardan sonra değiştirmek isteyeceği şeyler olacak. En başında da yaşam tarzlarını değiştirmek isteyecekler.

Birçok insan minimal bir yaşam tarzına geçiş yapacak. Mesela evlerini küçültecekler yani karavana geçiş yapacaklar. Hatta şimdiden geçiş yapanlar bile var. Karavana olan yoğunluk şimdiden artmış durumda. Eğer durumları elverişli ise şehrin dışında bir eve taşınmak isteyebilirler. Hatta oldukları şehri bırakıp yazlık bir belde, köy gibi yerlere bile taşınan insanlar olabilir. İnsanların bu istekleri karavan üreticilerini ve emlak sektörünü canlandıracaktır. Tekrardan market konusuna değinecek olursak: marketlere bağlı olarak tarım sektörleri de canlanacak. Şuan çiftçiler de işlerini en iyi şekilde yapamıyor, bu da virüs bittikten sonra çiftçilerin işlerine dört ele sarılmasına neden oluyor. Sonuç olarak virüs dünyamızdan silinip gittikten sonra market, emlak, karavan, tekstil sektörlerini canlı bir halde görmeyi bekliyoruz .

(Visited 11 times, 1 visits today)