Reklam ve Sağlık Arasındaki İlişki

Reklam, bir ürünü insanlara tanıtmak ve insanların istekleri doğrultusunda belirli bir karar vermelerini sağlamak için hazırlanmış görsel sunum veya yazılardır. Bu reklamların büyük çoğunluğunu gıda reklamlarından oluşturmaktadır. Sağlığa iyi ve kötü etki eden gıdalar bu gruptadır. Toplum sağlığını tehdit eden gıdaların reklamlarını çoğu insan sağlığa kötü etki ettiği için kaldırılmasını istemektedir.

Bu konu hakkında düşüncelerimi paylaşmak istiyorum. Bence de sağlığa kötü etki eden gıda ürünlerin reklamlarının kaldırılması gerekiyor. Çünkü bu reklamlar başta çocuklar olmak üzere herkesi etkilemektedir. Çocukların ürünleri görerek heveslenmesine neden olmaktadır.

Bu ürünlere heveslenen çocuklar sağlık açısından tehlikeye girmektedir. Obezite ve diyabet en sık görülen rahatsızlıklardan sadece iki tanesidir. Sağlığa zararlı gıdalar ayrıca aile bireylerinin maddi açıdan da  etkilenmesine sebep olmaktadır.                                                                                                       

Reklamlar gıdaların iyi yönlerini açığa çıkararak sunulursa insanlar sağlıklı gıdalara adım atacaktır. Toplumda böylece daha bilinçli bir nesil yetişmiş olur.

(Visited 14 times, 1 visits today)