REKORLAR KİTABI MI, NOBEL ÖDÜLÜ MÜ?

 

Benim için başarı, Guiness Rekorlar Kitabı’na girmek değil, yaptığım bir çalışma ile Nobel ödülü almaktır. Çünkü Guiness Rekorlar Kitabı’na girmek için kırılan  rekorlar, insanların genelde kendi faydalarına olan başarılarıdır. Örneğin, dünyanın en uzun tırnaklı ya da bıyıklı insanı olmak, dünyanın en uzun ya da ağır insanı olmak, bir saatte en çok balon şişirmek ya da bir saatte en çok merdiven çıkmak gibi. Görüldüğü gibi bu ve bunun gibi rekorlar hep genelde kişilerin kendi özellikleri ve kendi başarıları ile ilgilidir. Diğer insanlara faydası olan rekorlar da vardır belki ama oldukça sınırlı sayıdadır bence.

Nobel Ödülleri ise, genel olarak tüm insanlığa veya insanların büyük bir kısmına faydası olan çalışmalar yapan kişilere verilmektedir. Örneğin Nobel Tıp Ödülünü alan bir kişinin yaptığı çalışma, insanların sağlığına faydalı olan çalışmalardır. Bu çalışmalar sayesinde birçok insan sağlığına daha rahat ve çabuk kavuşabilmektedir.

Nobel Barış ödülünü alan bir kişinin yaptığı çalışma, yine dünyanın belirli bölgelerinde yaşayan insanların aralarındaki çatışmaları ve savaşları engellemeyi sağlayabilir. Böylece bu tür çatışmalardan en çok etkilenen ve zarar gören çocuklar, daha güvenli ve rahat bir yaşama kavuşabilirler.

Nobel Fizik veya Kimya Ödülünü kazanan bir çalışma sayesinde, yine insanlığın önemli bir bölümünün hayatını kolaylaştıran icatlar yapılması sağlanabilir.

Bu nedenle, Guiness Rekorlar Kitabı’na girecek fakat sadece kendime faydası olacak bir şeyler yapmak yerine, diğer insanlara da faydalı olabilecek çalışmalara verilen Nobel Ödüllerinden birini kazanmayı tercih ederim.

(Visited 33 times, 1 visits today)