Ren Geyikleri

Ren Geyikleri çimen,yaprak,yosun,mantar ve diğer birçok bitki türü ile beslenirler.Ren geyikleri 8 yıl süren hamilelik döneminin ardından çoğu kez tek nadiren ikiz yavru doğururlar ve devamlı hareket halindeki büyük sürülerde yaşarlar.Kurtlar ve ayılar Ren geyiklerinin ana düşmanlarıdır ayrıca Kartal’larda Ren geyiklerine saldırabilirler.Yaşadıkları yer kuzey kutbu çevresi, boyu 2,2m ye kadar,ağırlıkları 272 kg a kadar.Yaşam süresi 15 yıla kadardır ve koşma hızı ise saatte 80 km hıza kadardır.Ren geyikleri sıcakkanlı hayvanlarlardır.Ren geyikleri boynuzlarını rakipleri ile dövüşmek için kullanırlar.Ren Geyikleri sürüleri, yemek bulabilmek için yıl boyunca binlerce kilometre göç ederler.

Ren geyikleri çok güzel hayvanlardır. Ren geyiklerinin dişisinin de erkeğinin de boynuzları vardır. Ren geyikleri bilinen ilk evcil hayvandır. Güzel görünümlü boynuzları ile bilinen Ren geyiklerinde dişilerin boynuzları erkeklere göre daha az gelişmiştir.

Boynuzlarının ana kolları uca doğru parmak gibi dallanır ve kadife adı verilen bir deri katmanının altında büyüdükten sonra ortaya çıkar. Boynuzları yaşadıkları yere göre farklılık gösterir.

İskandinavyada yaşayan Ren Geyiklerinin boynuzları bazı mevsimlerde düşer.

 

 

(Visited 510 times, 1 visits today)