Robotikleşmiş Dünya

Fabrikalardaki robotlaşmalar her geçen gün artıyor. Bu durum insanlar açısından gittikçe hiç hoş olmayan bir hal almaya başladı. Fabrikalardaki robotlaşmalar bu şekilde artmaya devam ederse insanların meslekleri ellerinden alınmaya başlayabilir. Kimi insan bu durumu olumlu karşılıyor fakat kimi de pek olumlu karşılamıyor.

İnsanların bazıları “yerime robot geçerse işim olmaz rahat rahat evimde otururum” diyor, bazılarıda işsiz kalırsam evimi ailemi nasıl geçindiririm diye düşünüyor. Cidden ne olacak insanların bu robotlara olan merakları? Fabrikalarda üretilen ve günümüzde piyasaya sürülmüş ev için olsun iş için olsun bir sürü robot var. İnsanların bazıları bu durumu kabullenmiş, mesela geçen gün restoranda otururken yan masamda anne ve kızın konuşmasını duydum. Kız annesinden evleri için temizlik robotu istiyordu annesi kızına gerek olmadığını eve zaten bir temizlikçi ablanın geldiğini söyledi fakat kız annesine çağımızın teknoloji çağı olduğunu bundan dolayı temizlikçiye gerek olmadığını evlerine temizlik robotunu almaları gerektiğini söyledi. Eğer anne kızını dinlediyse ve dediğini yaptıysa temizlik robotları yüzünden bir insan daha işinden oldu. Aslında Güldür Güldür Show’da bu konu hakkında çok güzel bir skeç oynandı. Skecin anlatmak istediği robotlaşma yüzünden işsiz kalan insanlar ve akıllılık ettiğini sanıp teknoloji dalına yönelen adamın sonunda yerine bir robot geçmesi durumunda işsiz kalmasıdır.

Bu bahsettiklerime örnek vericek olursam mesela kapıcıların artık kapıcılık yapmasına gerek yok çünkü artık herkes kendi istediğini telefondan sipariş edebiliyor ya da yukarda da bahsettiğim gibi temizlik robotları sayesinde  temizlikçilere gerek kalmıyor. İş yerlerinde artık muhasebeler yerine kendi kendine işlem yapabilen, para sayabilen makineler var,  kod yazılımcılığı yapan biri yerine kendi kendine bilgisayarda kod yazılımı yapabilen robotlar var ve ya eskiden insanlar kendi elleriyle dergiler kitaplar hazırlarlarmış ama artık bunun için büyük büyük makineler var. İnsanlar sadece evde işte ve ya başka yerlerde işimize yarayacak robotlar yapmıyorlar aynı zamanda hayvanların robotlarını buda yetmezmiş gibi kendi türlerinin de robotlarını yapıyorlar. Bir çok söylentiye göre 2035-2040 yıllarında tamamen her şey robotikleşmiş olucakmış. Fabrikalarda insan yerine robotlar çalışacakmış, sokakta normal canlı köpekler yerine robot köpekler gezdirilecekmiş, Marketlerde insan kasiyerler yerine robot kasiyerler olacakmış, Siparişler kuryeler yerine dronlarla teslim edilecekmiş. Bütün bu söylentilerin bir gün gerçek olması düşüncesi bile çok kötü bir insan niye böyle bir dünyada yaşamak istesin ki (?)

Bütün bunlara bakılırsa hayvanların hepsinin robot olduğu, insanların çalışmadığı, kafamızı nereye çevirsek insan robotlar gördüğümüz, yeşilliklerin çok az olduğu, koca koca gökdelenlerin bulunduğu, tepemizde şöförsüz arabaların uçtuğu bir dünyada yaşamak cidden biz insanlar açısından hiç hoş olmaz değil mi ?

 

(Visited 13 times, 1 visits today)