Robotlar Hapse Girer mi

Teknoloji günümüzde hız kesmeden gelişmekte .Teknoloji sayesinde, insanlara daha az ihtiyaç duyup, işlerimizi daha kısa ve basit yoldan yapabilme olanağına sahibiz. Teknoloji içinde birden fazla değer barındırıyor. Barındırdığı değerlerden bir tanesi ise yapay zeka. Yapay zekanın basit bir tanımı şöyledir ;cansız varlıkların insana ait özellikler aktarılmasıdır.

Peki ya yapay zeka nasıl icat edildi ?    İnsanoğlu yaratıldığı andan itibaren sürekli yeni bir şey buluş yapma arzusundadır. Bu buluşları daha derinden incelediğimizde ,bu buluşların hepsinin bir şeyleri pratikleştirmek için olduğu gözden kaçmamakta, bu süreç günümüze kadar uzanıyor ve içimizde olan bu isteği belki de dindiremediğimiz için yapay zekayı bu kadar fazla tercih edilmekte , fakat bu kadar tercih edilmesinin olumsuz etkileri de oluyor. Yapay zekayı kullanan iki tür insan vardır ; bunlardan ilki yapay zekayı yararlı ve düzgün kullananlardır , evet bu kısımda bir sıkıntı yok ama işin ikinci kısmına baktığımızda iş biraz değişmekte , ikinci tür yani yapay zekayı zararlı ve art niyetle kullananlar . Elon  Musk’ın  da dediği gibi ” yapay zekayı kimin ve nasıl kullanacağı insanoğlunun en büyük sıkıntısıdır.” ben bu fikre katılanlardanım çünkü , açıklamadan önce yapay zeka kavramını biraz daha sınıflandırmak istiyorum yani robotlar üzerinden örnek vereceğim . Yazımın başında da dediğim gibi yapay zeka ; ‘cansız varlıklara insanın özelliklerini yüklemeye çalışmaktır”. Bu nedenle yapay zeka insansal aktivitelerde kullanılmaya müsait bir durumda.

Yapay zekayı dünyaya karşı negatif bir şekilde kullananların yapma olasılığı olan bazı şeyler şunlardır ; robotları kendi menfaatleri için kullanma ; bir örnek vermek istiyorum ; kaçak bir üretici olduğumuzu varsayalım , fabrikanız var ve orda illegal bir şekilde üretiyorsunuz ve bu işin başındaki kişi sizsiniz , doğal olarak çalışırdığınız insanlar olacaktır , ve polisler fabrikanızı tespit edip oraya baskın düzenledi ve calıştırdığınız elemanlar yakalandı ve polislerin soruşturması sonucunda sizi ele verme gibi bir ihtimal söz konusunu fakat eğer çalışırdığınız personeller robot olsaydı ?, robotların sizi ele verme gibi bir ihtimali var mıydı ? ayrıca robotlarla polisler konuşacak mıydı ? cevabı tabii ki hayır , robotlara sadece o iş için bir kodlama yapdıysanız onlardan konuşmasını bekleyemezsiniz .Bu sadece bir örnekti , demek istediğim şu ki insanlarla yapıldığında riskli olan şeyleri robotlar yaptığında riski büyük bir ölçüde ortadan kaldırıyorsunuz , bu da devletin suçluları yakalayamamasını ve düzensizliğin ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu nedenle yapay zeka teknolojisi kötü bir amaçla kullanılırsa veya kötü insanların eline geçerse dünya büyük bir tehlike içinde olacaktır.

(Visited 31 times, 1 visits today)