Robotlar İnsanların İşlerini Alabilirler mi?

Hepimizin bildiği gibi son zamanlarda teknoloji çok büyük bir seviyede gelişmiştir. Teknolojideki bu gelişmeler ne kadar iyi olsa da çıkarabileceği sorunlar da vardır. Bu sorunların en büyüklerinden biri ise insanların yakın gelecekte robotlar ve makinelerin insanların işlerini alacağıdır. Tabii makineler her işi yapamasalar bile fabrika gibi yerlerde kolayca işçileri değiştirebilirler.

Bu durum bazıları için iyi görünebilir, sonuçta fabrika gibi iş alanlarında robotlar insanlardan daha hızlı ve daha kaliteli çalışabilirler fakat bazı insanlar ise bunu çok olumsuz görüyorlar çünkü çoğu insanın işsiz kalıp para kazanamayacağını düşünüyorlar. Bu iki düşüncenin de doruluğu vardır çünkü her insan daha kaliteli ürünler ister ama birçok insanın işlerini kaybetmeleri kötü bir durumdur.

Eğer böyle olur ve robotlar insanların işlerini almaya başlarlarsa çıkabilecek birçok sonuç var. Öncelikle günümüzde olan işlerden çoğu yok olmaya başlayacak. Bu işler fabrika çalışanı veya benzinci çalışanlarıdır çünkü bu işler kolaylıkla otomatikleştirilebilirler. Fakat bir sürü işin yok olacağı gibi birçok da yeni iş ortaya çıkacaktır. Bu yeni işler çoğunlukla insanların yerine geçen makinelerin bakımını ve tamir işlerini yapmaktır çünkü hiçbir makine bir insan gibi kusursuz çalışamaz ve mutlaka bakıma ve onarıma ihtiyaç duyar. Bunların yanında ortaya çıkmak yerine çok daha popülerleşecek işler de vardır. Bu işler çoğunlukla robot ve makine üretimi ve kodlamasıdır çünkü çok makineler iş yerleri için çok ihtiyaç duyulacak hale gelecekler. Olabilecek başka bir sonuç ise insanların birbirlerinden uzaklaşmasıdır. Eğer iş yerlerinde eskisi kadar insan olmazsa etkileşim azalır ve insanlar daha asosyal olmaya başlarlar.

Böyle olabilecek sonuçlara bakınca bu durumun hem iyi hem kötü olduğu anlaşılıyor. Birçok kişi bu durum için endişe ediyor ama bunun olma olasılığı ne kadardır ki? Nede olsa bir işi en iyi şekilde yapabilenler insanlardır ve yıllardır yapıyorlardır. Bu yüzden her iş makineleşmeyebilir ama bence yakın gelecekte fabrika gibi iş yerlerinde çalışanlar çoğunlukla robotlar olacak. Yani makinelerin insanların işlerini alma olasılığı vardır.

Sonuç olarak robotların gelecekte insanların işlerini almaları büyük bir olasılıktır. Bu durumun yeni işlerin ortaya çıkması gibi iyi ve şimdiki çoğu işin yok olacağı gibi kötü sonuçları vardır. Bu yüzden robotların insanların işlerde yerlerine geçmeleri çoğu insanın düşündüğü gibi tamamen kötü değildir.

(Visited 35 times, 1 visits today)