Robotların Dünyamıza Getirdikleri

Teknoloji o kadar gelişiyor ki, artık işlerimizi bile elimizden alıyor! Yeni geliştirilmiş robotlar Japonya’daki birçok insanın işini elinden almaya başladı bile! Bu haberler dünyadaki birçok insanın işsiz kalacağını gösteriyor. Peki neden işsizlik oranı artarken hala robotlar üretilmeye devam ediyor?
İnsanlar daha kolay bir şekilde iş yapmak istiyorlar. Bu yüzden robotlar üretiliyor fakat bu robotlar insanın işlerini ellerinden alıyor. Bu da insanların sadece yönetme görevi yapması gerektiğini gösteriyor. Yani insanlar sadece robotları, şirketleri, ülkeyi ve benzeri şeyleri yönetmek için kullanılacak. Bu da işsizlik oranının çok fazla artmasına yol açacak.
Bu çok üzücü bir şey. Yani yapay zekanın gelişmesi her zaman olumlu sonuçlar vermiyor. Bundan yola çıkarak teknolojinin gelişmesinin bir olumsuz sonucunu daha ortaya çıkarabiliriz. Fakat robotlar üretilmeye devam ediyor.
En çok tehlikede olan doktorlar ve hemşireler. Onların yerine yapay zekanın çalışması ve hizmet etmesi planlanıyor. Bu haber hepimiz için çok fazla iyi bir gelecek vadetmiyor. Ekonomik kaybın olmaması için robotlar üretiliyor ve işbaşına getirtiliyor fakat işsizlik oranının artacağını kimse düşünmüyor. Gelecek nesillerde ne yazık ki robot üretenlerden başka kimse çalışmayacak ama para nereden gelecek? Eğer robotlar çalışır, insanlar sadece oturursa yeni bir dünya sistemi gerekir. Çünkü para kazanamayacağız, sadece harcayacağız anlamına geliyor bu.
Yani dünya çok büyük bir tehlikede demek oluyor. Tek çare robotların üretiminin durması fakat buna hiçbir ülke izin vermez. Bu nedenle dünyada çok büyük bir sorun çıkacak.
Ama robotlar sadece olumsuz haberler getirmiyor. Birçok olumlu haberler var robotlar hakkında. Mesela; robotlar 24 saat çalışabiliyor. Hem de aralıksız. Yemek molalarına ihtiyaçları yok ve onlara para ödememiz gerekmiyor. Yani 10 kişinin birden yapabildiğini robotlar kendi başlarına yapabiliyorlar. Bu da daha çok ürün demek oluyor. Daha çok ürün ise, daha ucuz ürünler demek.
Yani robotların gelişmesinin insanlar için olumlu veya olumsuz olacağını zaman gösterecek. Robotlardan nasıl yararlanacağımız insanların seçimi olacak. Umarım insanoğlu bu konudaki seçiminde yanılmaz.
Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.

(Visited 93 times, 1 visits today)