Robotlaşmanın Sorunları

Teknolojinin gelişmesiyle beraber hayatımıza yeni işler yeni ürünler gibi bir sürü yeniliklerin geldiğine tanıklık ediyoruz. Bu olaylar bazı olaylara yol açıyor ve olumlu ve olumsuz olaylara sebep olduğunu görülmektedir. Hayatımızı kolaylaştırmak amacıyla üretilen robotların bazı insanlar tarafından insanlık için iyi olduğunu bazı insanlar için ise robotların korkutucu olduğu ve her alanda robotların olmasının insanlık için kötü olacağını düşünenler var. 

Robotların günümüzdeki etkilerine bakmadan geçmişine bir bakalım. Robotların tarihi bir hayli eskiye dayanıyor 12-13. Yüzyıllarda icat edilmiş olan ilk robot güzümüze göre o kadar gelişmiş olmasa da robot fikrinin çok eskiden beri insanların kafasında olduğunu görmek insanları şaşırtmıştı.  Bu robot günümüzdeki robotların atası olarak biliniyor. Robotların gelişmesi ile birlikte artık robotların çoğu mesleklerde kullanıldığının ve bazı meslek dallarında robotlar olmazsa olmaz hale gelmiştir bu olaya robotlaşma deniyor. Robotlaşmanın fabrikalarda sıklıkla arttığını ve ileri gelen fabrikalarda mühendisler dışında başka çalışanın görülmedi bir hale bürünmeye başladı. Bu ise bazı insanlar tarafından robotların insanların işlerini elinden alacağından dolayı robotların ve robotlaşmanın olumsuz olduğunu düşünüyor. 

Robotlaşmayı inceleyecek olursak robotlaşma özellikle fabrikaların daha hızlı ve doğru üretim yapmasını sağlamak için insan eli yerine robotların kullanılmasının bir sürü nedeni var insanının hata yapmadan yaşaması çok zor bir seçenek hatta imkânsız herkes bir günde en az 3 defa hata yapar bundan dolayı yapılan hatayı en aza indirmek için robotlar kullanılıyor başka bir neden ise robotların fabrikalar için uzun zamanlı daha ekonomik oluşu ve bir günde 5 ürün üretirken robotlarla birlikte günde 100 ürün üretilebiliyor. Robotlaşmanın şu ana kadar hep olumlu etkilerini gördük ama robotlaşmanın işsizliğe büyük bir oranda etki ettiğini bildiğimizden dolayı ve ileride sadece bu olayın fabrikalarda değil çok fazla sayıda meslek alanlarına etki edeceğini ve ileride daha fazla meslek alanında işsizliğin artacağı bir gerçek ve bizim buna çözüm bulmamız lazım çünkü ciddi oranda bir işsizlik görülecek ve insanların açlık savaşlarına dahi gidebileceği bir hale geleceğini düşünüyorum. İnsanları işlerinden alacağı kesin çünkü onların işini artık robotlar alacak çünkü insanlardan eksik değil fazla iyi yönleri var buda dediğim gibi ciddi problemlere yol açabilir. 

İnsanlığın kendi işlerini daha kolay ve etkili bir şekilde yapmak isteğiyle icat edilen robotlar dünyayı bir sona dahi sürükleyebilecek güçte. İşleri daha kolaylaştırılalım diye düzelemeyecek hale getirebiliriz. 

(Visited 24 times, 1 visits today)