Ruh Halim

0

Ruh halimi galiba asla çözemeyeceğim. Bazen çok mutluyken dışarıda sıcak bir hava bulduğumda aniden moralim bozulabiliyor. Ya da çok mutsuz bir zamanımda çiseleyen yağmuru gördüğümde güç bulabiliyorum. Sanki her şeye rağmen bu yağmurun yağıp her yeri temizlemesi ve anında ego topluluğu olan insanların evlerine kaçması… Kimine göre de çok moral bozucu bu hava. Belki de öyle görmek istediğimiz için öyledir. Ya da çok şımarık olduğumuz için. Mutluluğumuzu aniden bozabiliyorsak demek ki çok mutlu oluyoruz.

Bu konu hakkında bir sürü bilimsel araştırmalarda var ancak ben konuya çok genel bir şekilde baktım. Ve gördüğüm sitelerde çoğunlukla yağmurlu havaların bunalım, güneşli havaların mutluluk verdiği yazıyor. En başta söylediğim gibi bu benim için farklı. Belki de daha detaylı bir araştırma yapsaydım bundan daha doğru bir tespit veya benim gibi düşünen kişilerin nasıl bir ruh hali olduğunu bulabilirdim ama dediğim gibi çok genel bir araştırma yaptım. Ya bütün bu bilimsel araştırmalar, bizim düşüncelerimiz veya ruh halimiz kendimizi sokmak istediğimiz bir durumsa. Yani kendimizi güneşli havada mutlu ol, yağmurlu havada mutsuz diye kodluyorsak. Sonuçta beyin çok zeki bir organ değil biz ne dersek onu yapıyor. Her hafa için kendimize mutlu olabilecek bir taraf bulabiliriz aslında. Neden olmasın ki. Bir bakalım şimdi bütün havalardan neler çıkartabiliriz. Güneşli hava: Her şeye rağmen güneş doğuyor ve sana gülümsüyor. Yağmurlu hava: Doğa temizleniyor, bulutlar bir araya geliyor. Kar yağıyor: Her yer bembeyaz sana bakıyor, seni rahatlatıyor bu sade güzellik. Rüzgarlı hava: Yüzüne vuran bu hava sana enerji veriyor sanki cildini dinginleştirip, burnunu kızartıp ortadan kayboluyor. Belki daha düşünsem neler gelir aklıma. Ama şu kadarı bile mutlu olmaya değer bence.

Aslında bu yazdıklarımla en baştaki iddiama dönüyorum biraz. Eğer biz mutlu olmak istersek, ve bunun için her yolu bulup beynimize bunu emir olarak gönderirsek mutlu oluruz. Yani eğer “SEN” istersen mutlu olursun. Bunun tersinde, ben bu durumda mutsuz olacağım, ben bu durumda yıkılacağım gibi ifadelerle beynimizin kapısını çalarsak sonuç sadece bizim ruh halimiz için kötü olur. Eğer moralimizin bozulmasını istiyorsak o ayrı.

(Visited 9 times, 1 visits today)

About Author