Ruh Halimiz

Yeni bir güne uyandığımız her sabah ilk işimizdir pencereye havanın nasıl olduğuna bakmak. Gördüğümüz manzara bazen bizi mutluluğa itse de bazen de içimizin daralmasına, ruhumuzun kararmasına sebep olur. Peki nedir bu farklılığın sebebi ? Sadece gün içinde değişen hava durumu bizim ruh halimizi bu kadar etkileyebilir mi ?

Farklılıklar kişiden kişiye göre değişebilmekte örneğin ; Çoğu insan güneşli bir havaya uyandığı zaman kendisini mutlu ve enerjik hissetmesine rağmen bazı insanlar ise   kapalı, yağmurlu bir havaya uyandığı zaman kendini enerjik ve mutlu hissediyor. Ayrıca uzmanlara göre ise evet, hava değişiklikleri ruh halimiz üzerinde çok önemli bir etkiye sahip. Bunun sebebi ise: İnsanların yağmurlu ve kapalı havalarda serotonin hormonunun , mutluluk hissi veren hormon, seviyesinin düşmesinden kaynaklanır. Dr. Yelda Yenilmez ise bu durumu şöyle açıklıyor: ”Beynimizin hipotalamus denilen bölgesinden salınan hormonlarla biyolojik ritim düzenlenir. Biyolojik ritim uyku, uyanıklık döngüsünü ayarlayarak duygu, durum ve enerjiyi düzenliyor. Kapalı havalarda yine bu biyolojik durum olumsuz etkileniyor. Bu nedenle özellikle kuzey ülkelerde kış depresyonu denilen hastalık görülüyor.”

Bu duruma bir örnek verecek olursak Kuzey Buz Denizi’ndeki Norveç’e bağlı “Svalbard Adası’nda ” her kış Kasım ayının ortalarından itibaren Mart ayına kadar dört ay boyunca güneş ışığı görülmüyor. Ve bu durum insanların ruh halini fazlasıyla etkiliyor,  dört ay boyunca güneş ışığı göremeyen insanların depresyona ve kaygı bozukluklarına yakalanma oranının daha fazla olduğu görülmüş. Hatta bu aylarda gerçekleşen suç oranı bile diğer aylara göre fazlasıyla artmaktaymış. Fakat bununla birlikte güneşli havalardan hoşlanmayan, yağmurlu veya kapalı bir havada mutlu olan insanlar da vardır. Hatta bu insanların bilimsel adı “pluviofil’dir.” Yani yağmurun yağmasından hoşlanan, yağmurlu havalarda mutlu olan ve yağmur yağdığında huzur bulan insanları ifade etmek için kullanılır. Bu tür insanların ortak özelliği gri gökyüzü ve yağmurlu havalarda mutlu olmalarıdır. Bu durum sadece insanların kişilik özellikleriyle ilgili olmakla birlikte bütün insanlar için ortak olan şey her insanın özellikle kadınların  hava değişimlerinden iyi veya kötü bir biçimde etkilenmesidir.

 

(Visited 15 times, 1 visits today)