Ruh Halinin Önemi

Ruh halimizin iyi ya da kötü olması bizleri derinden etkileyen bir faktördür. Ruh halimizin kötü olması bizi depresyona sürükleyebilirken ruh halimizin iyi olması durumunda hiç olmadığımız kadar enerjik ve mutlu hissedebilmekteyiz.

 

Bilim adamları bu gerçeğe istinaden bizleri şaşırtacak bir araştırma yapmışlardır. Waterloo Üniversitesinden bir grup araştırmacı kötü bir ruh halinin başarının anahtarı olduğunu savunmuş ve bu konuda bir takım araştırmalar yapmışlardır.

 

Ben de kötü bir ruh halinin başarıyla alakası olduğuna inanmaktayım. Basit bir örnek vermek gerekirse herhangi bir sınava hazırlanan bir öğrenci düşünün, bu öğrenci daha önceki sınavlarından düşük alan bir öğrenci olsun ve çevresindeki herkes tarafından bu gerçek öğrencinin yüzüne vuruluyor olsun.  Bir süre sonra, insanların alaycı sözleri ve çevresindeki “Sen yapamazsın!” algısı bu öğrencinin daha da hırslanmasına ve insanlara “Ben yapabiliyorum!” diye cevap vermesini sağlayacaktır.

 

Kötü ruh halinde olan insanlar mutluluk, heyecan, stres gibi duyguları bile hissetmediklerinden dolayı tıpkı bir robot gibi yaşarlar.  Bu duygulardan yoksun olunca da çalışırken ne bir ara vermelerine gerek kalacaktır ne de sinirlendiklerinde bağırmak ya da ağlamak gibi insanlar için çok doğal olan bu duyguları yaşamayacaklardır.  Bu nedenle sadece işlerine odaklanacak ve dışarıdaki hiçbir etken kişinin işini etkilemesine sebep olmayacaktır.  Bir iş yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri de işi yapmaya başlamadan önce bedenen ve ruhen kendini işe vermektir. Bu da başarıyı beraberinde getiren etken olacaktır.

 

Yapılan araştırmada da fark edildiği üzere, özellikle duygularıyla hareket eden duygusal insanlar kötü ruh haline büründüğünde ortaya çok daha başarılı bir iş sunmaktadırlar. Çünkü yaşadıkları olay ister istemez bu insanı etkiler ve iş verimini düşürür.

 

Bu noktada ters motivasyon da devreye girmektedir. Duygularını yoğun yaşayan bazı insanlara uygulayacağınız ters motivasyon o kişinin moralinin bozulmasına ve kötü bir ruh haline girmesine neden olacaktır. “Zaten bu güne kadar neyi başardın ki bunu başaracaksın!” gibi bir sitem cümlesi, duyan kişiyi önce üzüp kötü ruh haline sokacaktır. Sonra kendisini küçümseyen kişinin haksız olduğu kanıtlamak için daha çok çalışan lafı yiyen kişi büyük bir hırsla ortaya daha da güzel bir iş koyacaktır.  Bu da ters motivasyonla kötü ruh halinin birleşip ortaya çıkardığı bir güzellik olacaktır.

 

İyi bir ruh hali kişinin rahat ve umursamaz bir insan olmasına sebebiyet verir. Herhangi bir işi başaran kimse sürekli bununla övünür ve bir sonraki iş için hiçbir çaba göstermez. Bu da kişinin başarısız olmasına neden olur.

 

Her ne olursa olsun, insanlar bir işe kalkışmadan önce ruh hallerinin nasıl bir durumda olduğunu ölçüp biçmelidir. İşin ucunda çok önemli bir şey olmasa bile her işin altından kalkmak her ruh halinin kaldırabileceği bir iş değildir.

Kaynakça:

https://www.donanimhaber.com/Keyifsiz-olmaniz-basarinin-kapisini-araliyor–101550

Kötü bir ruh hali başarının anahtarı olabilir

(Visited 38 times, 1 visits today)