Ruh Sağlığımız ve İkliml Değişiklikleri

Bugünkü konumuz , iklim değişiklikleri insanın ruh halini etkiler mi? Öncellikle ruh hali ne demektir kısaca  açıklamak gerekirse ,temel olarak duyguların, kontrolümüz dışında kalmasıdır. Peki mevsimler ve iklim değişiklikleri ruh halimizi etkiler mi? İlkbaharın gelmesiyle doğa uyanır, dünya renklenir. Gündüzler uzar, geceler kısalır. Ağaçlar çiçek açar, güneş  yavaş yavaş çevremizi ısıtmaya başlar. Çevremizdeki insanlarda da gözlemlediğimiz gibi yavaş yavaş kıpırdanma ve kışın verdiği ağırlıktan kurtulma başlar.  Ağırlıktan kurtulma öncelikle kıyafetlerimizden başlamıyor mu? Hemen kendimizi park ve bahçelere bırakmaz mıyız.  Tatil planları yapar, güneşten ve doğadan faydalanacağımız tatiller planlarız. Çevremizde gelişen olumlu değişiklikler  hayliyle ruh halimizi mutlu ve sevinçli kılar. Sonbahar ise genelde “hüzün” mevsimi olarak nitelendirilir. Yazın o eğlencesi, canlılığı bitmiş, yapılan tatiller sona ermiştir artık, kış aylarında uyku ve yeme alışkanlıkları değişir, hastaların sıkıntıları artar, aşırı yeme aşırı uyuma, kilo alımı, uyuşukluk hali, çökkün ruh hali, sinirlilik, huzursuzluk hali gözlenir.

Bilimsel verilerin de gösterdiği üzere ,güneş ışığının insan ruhu üzerine olumlu bir etkisi vardır. Güneş ışığından görece daha az faydalanan kuzey ülkelerinde depresyon görülme sıklığı ve hatta intihar etme oranı belirgin derecede fazla olduğu bilinmektedir. Freud’a göre mutlu olmayı engelleyen acıların temelde 3 kaynağı vardır. Bunlar; doğanın üstün gücü, bedenimizin zayıflığı ve insanların aile, devlet ve toplum içinde birbirleriyle ilişkilerini düzenleyen ayarlamaların yetersizliğidir. Öyle ki bazı hastalar ilkbahar-yaz döneminde manik döneme, sonbahar-kış döneminde ise depresyona girebilir.

İklim değişiklikleri ruh sağlığını etkilediği bilimsel çalışmalarla da ispatlanmıştır. Mevsim değişiklikleri yaşadığımız doğanın bir parçası olduğuna göre bu olumsuzluklarla başa çıkma yollarını aramalıyız.

 

 

(Visited 117 times, 1 visits today)