Ruhumuzdaki Havalar

Dünya’da mevsimsel özelliklere bakılmaksızın her yerde birbirinden farklı hava koşulları meydana gelmektedir. Bu hava koşullarının insanlar üzerinde  olumlu veya olumsuz birçok etkisi vardır.

Bunlara  örnek vermek gerekirse; rüzgar, sis, gök gürültüsü, nem, çiğ, kırağı  gibi örnekler verip çoğaltabiliriz. Bazen başkaları ile konuşurken havanın kötü olmasından dolayı moralimiz bozuk veya düşük olduğundan bahsetmişizdir. Hava kötü olduğunda  hiçbir şey yapmak istemediğimiz kendimizi kötü ve depresif  hissettiğimiz olmuştur Ya da havanın çok güneşli olduğu günlerde enerjimizin ve motivasyonumuzun yüksek olduğunu illaki fark etmişizdir. Fakat  bu durumlar herkes için geçerli olamayabilir. Kimisi yağmurlu hava da enerji toplar kimisi de güneşli hava da. Bu durum insandan insana tabii ki değişebilir. 

Genel olarak hava olayları insanların ruh halini iyi ya da kötü yönde etkileyebilir. Bu olaylara örnek olarak; Ondokuz Mayıs Üniversitesi üyesi Prof. Dr. Hatice Güz, güneşli günlerde insanların daha pozitif duygulara sahipken kapalı havalarda karamsarlık ve olumsuz düşüncelerin daha fazla ortaya çıkabildiğini belirtir. Başka bir örnekte ise 2013 yılında Fransız psikolog Nicolas Gueguen tarafından ilginç bir araştırma yapılır. Araştırmada çekici ve düzgün giyimli bir erkek, eşi olmayan kadınlara yaklaşarak gayet nezaketli bir dil ile telefon numaralarını ister. Sonuç olarak da bu tekliflerinin güneşli günlerde %22 oranında başarılı bir geri dönüş aldığı, bulutlu ve kapalı havalarda ise yalnızca %14’lük bir başarı ile geri dönüş alabildiği görülür.

Peki, sizce hava durumu ile insanın ruhsal durumu arasanıda nasıl bir ilişki vardır? Bu sıralar çok fazla meydana gelen ani hava değişimleri olumlu veya olumsuz yönde  insana fiziksel ve ruhsal bir etki bırakmaktadır. Örneğin; genelde yağmurlu, kapalı havalarda insanların enerjisinin azalmış, daha içe dönük ve karamsar bir ruh hali içerisinde olduklarını, aşırı sıcak havalarda da çatışma içerisine daha çabuk giren, sabırsız, halsiz ve yorgun bir ruh hali içerisinde olduklarını bilinmektedir. Fakat  güneşli, açık, temiz bir havanın insan psikolojisi üzerinde olumlu etkileri olduğu da bilinmektedir. 

Bence hava koşulları insanın ruh halini etkilemektedir. Çünkü buna kendimden örnek vermek gerekirse; havayı kaplayan kara bulutların olduğu zamanlarda kendimi çok mutsuz, durgun, yorgun hissediyorum. Ama havanın güneşli, gökyüzünün mavi olduğu zamanlarda ise kendimi çok dinç, mutlu, enerji dolu hissediyorum. Araştırma sonuçlarına göre de hemen hemen aynı duyguların insanlar üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Sonuç olarak değişen hava koşullarının insanların ruhu üzerinde kesin bir etki bırakmaktadır. 

(Visited 21 times, 1 visits today)