Ruhun Gıdası

Müzik, üzerimizde nasıl bir etki yaratır hiç düşündünüz mü? İşitme duyumuzla iletişim kurabildiğimizi ve etrafımızda olup biten şeylerin farkına varabildiğimizi biliyoruz. Peki, müzik fiziksel ve ruhsal halimizde ne gibi değişikliklere sebep oluyor?

original

Her insanın müzik zevki farklıdır ve bu doğrultuda insanlar çeşitli müzik türlerine yönelirler. Her müzik türünün insan üstünde farklı bir etkisi vardır. Kimisi neşelendirir, kimisi kederlendirir, kimisi ise içimizde bir heyecan uyandırır, bizi motive eder. Bu şarkıcıdan şarkıcıya da değişir. Bazı sanatçılar olur hani insanın ruhuna dokunur. Sesinde bir tanıdıklık vardır. Sözlerinde kendini bulursun. İşte hepsinin, üstümüzde fiziksel ve ruhsal etkileri var. Seslerin bu etkileri olumlu veya olumsuz olabilir. Mesela şehrin gürültüsü, sevmediğimiz bir insanın yüksek sesle gülüşü veya sevmediğimiz bir şarkı baş ağrısına ve sinir sistemi bozukluklarına yol açabilir. Tam tersi çok sevdiğimiz bir şarkıda veya sevdiğimiz bir insanın sesinde huzur bulabiliriz. Sabah dinlediğimiz güzel bir şarkı günün gidişatını değiştirebilir. Üzgün olduğumuz bir zaman dinlediğimiz şarkı ise duygularımıza tercüman olup sıkıntımızı azaltabilir.Bazı şarkılar ise insanda ciddi psikolojik sorunlar doğurabilir. Lana Del Rey dinleyen insanların intihara eğilimli olduğu söylenir. Şarkıları egzotik bir havada ve çok duygusal olduğu için insanları bir boşluğa itiyor. İyisi mi bu tür şarkıları daha az dinleyelim. Neden yaşama sevincimizi ve enerjimizi yükseltmek varken düşürmeyi tercih edelim ki?

1356140624423760

Müziğin tıptaki etkisi de bilinir. İnsanlara tehlikeli bir ameliyata gireceği zaman onlara sevdiği şarkı sorulur ve ameliyat boyunca bu şarkı çalar. Bu sayede ameliyatlardaki başarı oranı artar. Müziğin hastalıkları tedavi etmede de birçok faydası vardır. Ağrılarımızı dindirebilme, obeziteyi engelleme, bağışıklık sistemini güçlendirme, konsantrasyon artırma gibi etkileri olduğunu kanıtlayan birçok araştırma vardır. Beden ısımızdan, kalp atış hızımıza kadar etkileri olan müziğin farklı türleri üstümüzde farklı etkiler yaratır.

Musical notes round a head of the person. A vector illustration

Mesela rap dinleyen insanlar mutlaka geçmişinde ağır bir şeyler yaşamıştır. Bu türdeki şarkıların sözleri genelde ağırdır ve bu tarz bazı insanları çok yorar. ”Bu şarkıları nasıl dinleyebiliyorlar” diye düşünürler. Ama müziğin özüne inince, sözlerin altında yatan anlamları keşfedince zevk almaya başlarsınız. Rock müzik türünün alt türü olan metal müzik daha sert ve agresif özellik taşır. Heavy metalde ise sebepsiz bir vahşilik ve asilik söz konusudur. Türk halk müziği daha geleneksel ve kültürel özellikleri barındırır. Bu müziklerin insan üstündeki etkisini tahmin etmek de zor değildir. Pop müziğin üstümüzde daha rahatlatıcı etkisi vardır ve genelde bu tarz müzik dinlerken mutlu oluruz. Ama tabii ki bunların hepsi genelleme. Yani başka insanların üstünde çok daha farklı etkileri de olabilir. Her şarkı herkeste aynı etkiyi yaratacak diye bir şey yok. Tamamen zevk meselesi.

large

Paylaşmak istediklerimin hepsi bu kadar. Müzik ile ruhunuzun huzur bulması, acılarınızın dinmesi, mutlu olmanız ve işitme duyusunun da ötesindeki duygular alemini keşfetmeniz dileği ile.

(Visited 137 times, 1 visits today)