Saçma İnançlar ve Ardından Gelen Psikolojik Rahatsızlıklar

Eski çağlardan beri çok sayıda insan batıl inançlara çok inanmakta. Ve bu batıl inançlar onların hayatını kısıtlıyor ama ben herkesin batıl inancın ne olduğunu tam olarak anladıklarını ve bildiklerini düşünmüyorum.

Öncelikle batıl inancın ne olduğunu tam olarak bilmeliyiz. İlk çağlardan beri her toplumdan insanlar gerçeklik payı olmayan, korkuları, çaresizlikleri, eski gelenekleri gereği genellikle doğa üstü olan olaylara inanırlar. Bu inançlar batıl inançlar olarak isimlendirilir.

Batıl inanç örnekleri:

1. 13. Cuma: İskandinav mitolojisinde 12 tanrıya 13. kötü tanrının katılmasının insanlara kötü talih getirdiğine inanılır.

2. Birçok toplumda batıl olarak ev içerisinde şemsiye açmanın kötü şans getirdiğine inanılır.

3. Islık çalma şeytan gelir.

4. Nazar değmesin hemen tahtaya vur.

5. Kara kedi görmek uğursuzluk getirir.

6. Baykuş damda öterse o evden cenaze çıkar.

Bu sadece birkaç örnek. Ve bu bütün örneklere inanmak, hayatımızı bu örnekler üzerinden geçirmek bence psikolojik bir rahatsızlık. Bunu tüm dünya olarak yenmeliyiz. Ayrıca bu tür saçma batıl inançlara inanmak hayatımızı daha da berbat bir hale sokacak. Mesela siz batıl inançlara çok inanıyorsunuz. Ve bir pazartesi günü işe yetişmeye çalışırken ve belki de kovulacağınızı düşünürken birden karşınıza kara kedi çıkıyor ve bu kedinin uğursuzluk getireceğini düşündünüz ve daha da kovulacağınıza inanmaya başladınız. O zaman nerede bu batıl inancın güzelliği.

batıl inanç örnekleri ile ilgili görsel sonucu

Tabii ki batıl inançlar hayatımıza sadece kötü düşünceler sokuyor demek de yanlış olur. Bazı güzel batıl inançlara inanmak da hayatımızı güzelleştirebilir:

1.  Dört yapraklı yonca şans getirir.

2.  Eve at nalı asarsan şans getirir.

3. Avucun kaşınırsa para gelir.

4. Kulağınız çınlıyorsa mutlaka biri sizi anıyor demek.

5. Gidenin arkasından su dökersen gidip geleceğine inanmak.

6. Hapşıran insana çok yaşa demenin ömrü uzatacağına inanmak.

Bu batıl inançlara inanmak hayata daha olumlu bakmamızı sağlayabilir. Bu da batıl inancın güzel yönlerinden biri ama tabii ki bu batıl inançlara da tamamen kendimizi kaptırmamalıyız. Ama bunlardan sadece bir kaçına inanmak bile bize neşe getirecektir. Mesela eğer para sıkıntısı çeken biri olsaydınız ve avucunuz kaşınsaydı para kazanabilmeye daha çok inanmaya başlayabilirdiniz ya da biri evinize at nalı getirseydi ve bu at nalının size ve evinize iyi geleceğini düşünseydiniz bu düşünce sizi daha mutlu ve neşeli yapabilirdi.

Batıl inancın az da olsa iyi yanları da var. Ama biz olduğunca batıl inançlardan uzak durmalıyız. Çünkü batıl inançlar bizi daha endişeli, stresli insanlar haline getiriyor ve bu gerçekten psikolojik bir rahatsızlık.

 

 

 

 

 

 

(Visited 47 times, 1 visits today)