Sadece Sen

İnsanların kendilerini sevmesi neden bu kadar önemlidir? Kendini sevmeyen insan mutlu olabilir mi? Peki, siz kendinizi seviyor musunuz? Bazılarımız bilmese bile en önemli değerlerden biri de kendimize verdiğimiz değerdir. Bazenleri kendimizden nefret etsek bile, bizi biz yapan da bizizdir aslında ve en önemlisi kendimize olan güvenimiz, hayallerimiz, yaptıklarımızdır. Sürekli kendimizi aşağılamak yerine kendimizi sevmemizdir. Kimimiz vücudundan, kimimiz davranışlarından hoşlanmaz. İşte, bu noktada hayatımıza giren ”photoshop” uygulamaları var. Peki, bu uygulamalar bizi nasıl etkiliyor?

Oyuncuları, sanatçıları, sunucuları hepimiz biliriz. Onlar gibi olmayı da çok isteriz. Taylor Swift gibi şarkı söylemeyi, Tom Felton gibi rol yapmayı kim istemez? İnsanların sizi tanımasını, dünyaca ünlü olmayı istemez misiniz? Emma Watson gibi zayıf olmayı, Einstein gibi zeki olmayı istemez misiniz yani? Elbette istersiniz. Bu noktada da ”photoshop” size yardım eder. İstediğiniz bir ünlünün kılığına girebilirsiniz. Kendinizi bir film kahramanı yapar, tatmin olursunuz. Pelerin takar, dünyayı kurtarırsınız belki. Belki de kendinizi hayalini kurduğunuz mesleğin tam ortasında bulursunuz. Kulağa ne kadar da güzel geliyor.

Hayallerinizi gerçekleştirebileceğiz bu uygulamalar aslında o kadar da harika değillerdir. Harry Potter’ daki ”Kelid Aynası” gibidir aslında bu uygulamalar. Anne- babasını kaybeden Harry yanında onları görür. Onu desteklediklerini, her zaman yanında olacaklarını düşünür fakat bu aynanın gerçeği değil, olmak istediklerini yansıttıklarını öğrenince hayal kırıklığına uğrar. Bizlerin de olmasını istediğimiz çok fazla şey vardır, bunları gerçekleştirmek yerine kendimizi kandırdığımız anlar olduğu gibi. Sadece bize olmasını istediğimiz şeyleri gösteren bir uygulamaya ihtiyaç duyarız. Photoshop uygulamaları bunu sağlasa da asla gerçek kimliğinizi koyamaz ortaya. Sadece bir yapay zeka ile bunu gerçekleştirir ve siz de mutlu olursunuz. Kendinizi kaybedeceğiniz kadar derin olan bu uygulamalar, sizleri olumsuz etkileyecektir.

Tabii, bir de sırf eğlence olsun diye kullananlar var. Kendini bir resme koyup saatlerce gülenler mi dersiniz, akrabalarının fotoğraflarını koyup şaka olsun diye onlara atanlar mı! Aslına bakılırsa evet, bu gerçekten çok eğlenceli. Hayatınızda bir kere bile olsa yapmışsınızdır böyle bir şeyi. Sosyal medyada gördüklerimiz de cabası. Onlara bakmak, yorumları okumak da ayrı bir zevk. Bütün bunları sırf bu nedenden dolayı yapıyorsanız rahat olun, sizler tehlikede değilsiniz.

Kendinize değer vermeli, sevmelisiniz. Bu dünyada sizden başka bir tane daha olmadığını bilmeli, ona uygun davranmalısınız. Görünüşünüzü, davranışlarınızı kabullenmeli ve bu yönünüzle de insanlara örnek olmalısınız. Sizi bir tek kendinizin kurtaracağını bilmeli, bu sorumluluğu üstlenmelisiniz. Profesör Dumbledore’ un da dediği gibi ’’Hayallere bağlanmak ve yaşamayı unutmak iyi değildir.’’

(Visited 21 times, 1 visits today)