Safiye ALİ

 

1894 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Babası Ali Kırat Paşa, annesi Şeyhülharem hanımdı.  Babasını küçük yaşta kaybeden Safiye Ali, dedesi Emin Paşa’nın Valideçeşme’deki konağında büyüdü.

İstanbul’da Amerikan Kız Koleji‘nde öğrenim gördü. Ocak 1916’da kolejden mezun oldu. Kolej yıllarında iken tıp doktoru olmaya karar verdi. Kadın hastaların kadın doktorları tercih etmesinden ötürü kadın doktorlara gereksinim duyuluyordu, ancak Darülfünun Tıp Fakültesi henüz kadın öğrenci kabul etmiyordu.

Dünya Savaşı sürerken maddi güçlüklere rağmen Almanya‘ya giderek Würzburg Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğrenim gördü. Dönemin Maarif Nazırı Ahmet Şükrü Bey‘in yardımıyla devlet bursu alan Safiye Ali, çok hızlı bir şekilde Almanca öğrenerek hemen derslere başladı. Amerikan Koleji mezunu olması sebebiyle zorluk çıkaran Bavyera Milli Eğitim Bakanlığı, sınavda aldığı birincilik derecesi karşılığı Safiye Ali’ye “doktor namzeti” unvanını verdi. 1921 yılında “bebeklerde iç pakimenenjit kanaması” hakkındaki tezi ile diplomasını aldı.

Safiye Ali - Vikipediİstanbul’a döndükten altı hafta sonra kadın ve çocuk hastalıkları ihtisası yapmak üzere tekrar Almanya’ya gitti. Burada eşi Dr. Ferdinand Krekeler (sonradan aldığı adı ile Ferdi Ali) ile evlendi. Haziran 1923’te Türkiye’nin ilk kadın doktoru olarak icazetnamesini aldı ve eşi ile birlikte Cağaloğlu’nda muayenehane açtı. İlk zamanlar tanınmadığı için muayenehanesine kimse gelmemişti ve hatta kadın olduğu için düşük vizite ücreti ödemek isteyenler bile olmuştu. İstanbul’da beş yıl doktorluk yaptı, ancak karşılıksız olarak anne-çocuk sağlığına yaptığı hizmetler klinik çalışmaların

ın önüne geçti. Bu dönemde ayrıca Amerikan Koleji bünyesinde açılan ilk kız tıp okulunda jinekoloji ve obstetrik dersleri vererek kızlara tıp eğitimi veren ilk kadın öğretim üyesi olarak tarihe geçti.

Safiye Ali, mesleki çalışmalarının yanı sıra İstanbul’da başlayan feminist harekete katıldı ve

Kadınlar Birliği’nin Sıhhiye Komisyonu başkanlığını üstlendi.

Kanser teşhisi konulması üzerine Türkiye’den ayrılarak Almanya’ya yerleşti. II. Dünya Savaşı yıllarında sağlığı

 

elverdiği sürece mesleğini sürdürdü. 5 Temmuz 1952’de Dortmund’da hayatını kaybetti.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Safiye_Aliİlk kadın doktor, Safiye Ali / Tarih / Milliyet Blog

(Visited 58 times, 1 visits today)