Sağlığımız Elden Gidiyor

Artık neredeyse şeker, un ve tuz hayatımızın vazgeçilmezleri haline geldi. Herkesin de dediği gibi aslında bunlar hayatımızda hiç olmamalı ama hemen hemen her yerde bizimleler. Özellikle şekerler…

Yapay şekerin bulunduğu bir sürü ürün var ama biz onları en çok çikolatalarda ve paket ürünlerde bulabiliriz. Özellikle çikolataların en fazla satıldığı yerlerden biri de kantinler. Öğrenciler özellikle okul çıkışında acıktıkları için ya da teneffüs aralarında onları görüp canları çektikleri için hemen gidip çikolata ya da başka paket ürünleri satın alıyorlar. Ama çoğu kişi iki dakikada biten o çikolataların, yapay şekerlerin zararını tam olarak bilemiyor. Yapılan araştırmalara göre yapay şekerler kalp damarlarını tıkıyor, felce yol açıyor, depresyona ve anksiyete bozukluklarına sebep oluyor, böbrek yetmezliğine yol açıyor, kanser hücrelerini besliyor, hormonel dengeyi bozuyor vb. Ama bütün bu sonuçlara rağmen okullarda, marketlerde ve daha birçok yerlerde bu yapay şekerlerden yapılan ürünler satılıyor.

Genellikle öğrenciler kendilerini mutsuz hissettikleri için de bu ürünleri alma eğilimini gösteriyorlar. Çünkü hepimizin de bildiği gibi şekerler ve çikolata gibi ürünler serotonin hormonunun salgılanmasını sağlıyorlar ama yapılan araştırmalara göre bizi sakin ve rahatlamış hissettirebilecek sağlıklı yiyecekler de mevcut. Mesela koyu yapraklı sebzeler, badem ve  kabak çekirdeği gibi besinler.  Ayrıca eğer kendimizi daha mutlu hissetmek istersek de B vitamini içeren şeyler bize yardım edecektir. Yani kendimizi daha iyi ve pozitif hissetmek sadece çikolatadan ve şekerden geçmiyor.

Bir yiyeceğin ya da atıştırmalığın üretimi sırasında o ürünün ambalajının tasarımı da satış miktarlarını çok büyük bir oranda etkiliyor. Özellikle cips, çikolata, bisküvi gibi şeker içeren gıdaların da paketleri çok göz alıcı oluyor. Bu da tabii ki de ürünün satış oranını arttırıyor. Ama bu paketler satış oranını arttırsa da insanların sağlıklı olma olasılığını da büyük bir oranda düşürüyor. Bu yüzden bence şeker gibi zararlı maddeler içeren ürünlerin çok renkli ve sanki içerisinde dünyanın en sağlıklı yiyeceği varmış gibi yansıtılan paketlerin kaldırılması gerekiyor. Böylelikle çocukların o ürünlere olan merakı da en aza indirilmiş olur.

Ben bütün bu sebeplerden dolayı içerisinde yapay şekerlerin olduğu ürünlerin okul kantinlerinde satılmasının yasaklanması gerektiğini düşünüyorum.

(Visited 27 times, 1 visits today)