Sağlık İçin Küçük Bir Fedakarlık

Corona virüsü 2020 senesinin başlarında Çin’de görülen ve son zamanlarda dünyamızı ele geçiren bir hastalıktır. Bu virüsü çok tehlikeli yapan özelliği bir insanın vücudunda 2 hafta boyunca hiçbir belirti göstermeden yaşayabilmesi ve çoğalabilmesidir. Ülkemize geç gelmesine rağmen hızlıca yayılmıştır. Bunun üzerine daha fazla yayılmasını engellemek için ülkemiz daha fazla önlem almaya başlamıştır. Bu önlemler arasında yaşlara göre

dışarı çıkma yasağı da vardır. Ülkemizin bu yasağa ne kadar uyduğu tartışılabilecek bir konudur.

Günler ilerledikçe yaz aylarına daha çok yaklaşmaktayız. Isınan havalar adeta herkesi dışarı davet ediyor. Ancak şu an ki durumumuzdan dolayı dışarısı ne kadar güzel olsa bile güvenliğimiz için içerde kalmalıyız. Bazı gençler ve çocuklar durumun ciddiyetini anlamayıp dışarı çıkmakta. Bu insanlar hem kendilerini hem de yakınlarındaki herkesi tehdit etmektedir. Belki virüs size zarar vermez ancak yakınınızdaki ya da ailenizdeki insanlara zarar verebilir. İzole bir şekilde yaşamadığımız sürece virüs yayılmaya ve insanlara zarar vermeye devam edecektir. Bu yüzden hava ne kadar güzel olursa olsun evde kalmaya devam etmeliyiz ve dışarı çıkma yasağına uymalıyız.

Virüsün yayılmasını engellemek için sağlık bakanımız 20 yaş altındaki insanlarla 65 yaş üstü insanların dışarı çıkmasını yasaklamış durumdadır. 20-65 yaş arası insanların bu tür bir yasağı olmamasına rağmen bu insanların dışarı çıkması tehlike bulundurmaktadır. Bazı insanlar çalıştıkları için dışarı çıkmak zorundalar. Bu insanlar bize yardım etmek için tehlikeli olsa bile çalışmaktadırlar. Bizim yapmamız gereken şey de dışarı çıkmak zorundaysak dışarı çıktığımızda önerilen tedbirleri almalıyız. Maske takmalı ve ellerimizi sıkça yıkamalıyız. Bu önlemler alındığında hem kendimizi hem de çalışan insanları koruma şansımız olur. Yasağınız olmamasına rağmen zorunlu olmadıkça dışarı çıkmayın çünkü dışarı çıkmamak en güzel korunmadır.

65 yaş üstündeki insanların bu yasağa herkesten çok dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü bu yaş grubu virüsten en çok etkilenen kişilerdir. 20 yaş altı insanlar virüsün taşıyıcısı iken 65 yaş üstü insanlar bu virüs sebebiyle hayatlarını kaybetmektedir. Bu yüzden bu yaş grubu insanlar dışarı hiçbir şekilde çıkmamalıdır.

Ne kadar sıkılsak da bunalsak da geçirdiğimiz bu zor dönemi atlatmak için bazı kurallara uymamız gerekmektedir. Bu kurallara ne kadar fazla uyarsak o kadar hızlı bir şekilde normal hayatımıza geri dönebiliriz. Kendiniz ve ülkenizin sağlığı için lütfen kurallara dikkat edin ve evde kalın.

(Visited 20 times, 1 visits today)