Sağlıklı Atıştırmalar

Her çocuk şekeri sever. Bende her çocuk gibi şekeri çok seviyorum. Ancak yapay şekerlerin içerdikleri zararlı maddelerin sağlığımız açısından tehlikelerinin de bilincindeyim.

Yapay şeker içeren gıdalar marketler gibi okul kantinlerinde de çok sık görülüyor. Belki de bunu daha sağlıklı bir hale getirebiliriz. Benim fikrim kantinlerdeki şekerlerin yerine ev yapımı sağlıklı atıştırmalıkların satılması olabilir. Okul kantinlerinde çocukların kendilerinin yapabileceği meyve şekerlerinden elde edilmiş gıdaların satılması ile ilgili bir proje başlatılabilir. Bundan elde edilecek gelir de maddi durumu iyi olmayan ailelere dağıtılabilir. Böylece hem sağlığımız için doğru adım atmış oluruz hem de yardıma ihtiyacı olan insanlara ufak da olsa bir fayda sağlamış oluruz.

Örneğin eski okulumuzda köy okulları için yardım toplanan kermeslerde evde annemle ve kardeşimle hurmadan ve muzdan sağlıklı çikolatalar yapıp  satıyorduk. Çoğu öğrenci bu yaptığımız sağlıklı atıştırmalıkları çok seviyor ve tariflerini istiyorlardı. Yapay şeker olmadan da sağlıklı ve lezzetli yiyecekler elde edebiliriz.

Yapay şekerler adeta zehir gibi zararlı olduğundan sağlığımız için geri dönüşü olmayan zararlara sebep olabilir. Bu yüzden bahsettiğim şekilde sağlıklı atıştırmalıklar okul kantinlerinde satılabilir.

(Visited 15 times, 1 visits today)