Sağlıklı Beslenme Nasıl Olur?

Sağlıklı beslenme için yediklerimize dikkat etmeliyiz yoksa vücudumuz da yağ birikir ve bu nedenle kilo alırız. Her gün en az iki litre su içmeliyiz ve her gün B vitamini ve C vitaminini düzenli tüketmeliyiz bu vitaminleri portakal ve muzdan bulabiliriz. Organlarımıza iyi bakmalıyız yoksa  hastalık çıkabilir ve  Yen’i hastalıklar ortaya çıkabilir. Organlarımıza nasıl bakmalıyız? Her gün iki litre su içmekle ve her gün düzenli uyku almak ile ve  her gün kendimizi temizlemek ile ve her düzenli hijyen sağlayarak. Nasıl şekil’de kalabiliriz ? İlk önce Doğal yemekler tüketmeliyiz ve düzenli spor yapmalıyız ve bol minerali meyve ve sebze tüketmeliyiz. Neler tüketmemeliyiz ? Her tür gluten  içeren ve bol şekerli ve bol tuzlu yemekleri ve domuz yağı içeren ve aşırı glikozlu yemekler ve bir karbonhidratı bir karbonhidratla beraber tüketmemeliyiz çünkü kilo kaybetmeliyiz almamalıyız. Neler tüketmeliyiz?kalsiyum içeren besinler, süt, yoğurt, ayran peynir ve karbonhidrat içeren besinler yemeliyiz ekmek, patates, makarna, çünkü karbonhidratlar enerji kaynağımız , protein içeren besinler tüketmeliyiz mesela yumurta, et, köfte, Urfa kebap, yağ içeren besinlerden yeteri kadar  tüketmeliyiz çünkü kilo almak istemeyiz ve yağlar bizim depolanan enerjimizdir, zeytin yağ, tereyağ, ay çiçek yağı, Meyve ve Sebze içeren besinler yemeliyiz çünkü içinde vitamin var ve  vücudumuzun ihtiyacı olan bir şeydir.

Gün içerisinde yapılması gerekenler zamanında tuvalete gidilmesi ve sabah akşam spor yapılması ve uykunun tam alınması şarttır çünkü beynimizi boşaltmaya ve dinlenmeye her kezin ihtiyacı var ve bu çok önemlidir çünkü uyku tam alınmazsa  daha yorgun ve bittin bir halde  kalkarsın ve beynimiz doğru düzgün çalışamaz çünkü dinlenmemiştir ve soğumamıştır. Her gün hijyene dikkat etmeliyiz her banyodan ve tuvaletten çıkışımızda ellerimizi yıkamalıyız ve tuvaleti temiz bırakmalıyız çünkü Yen’i hastalıklar oluşur ve hastalanabiliriz bu nedenle her zaman temiz olmalıyız.

Öneriler  1. Kış mevsiminde bol bol c vitamini tüketilmeli ki hastalık kapabiliriz.  2. Kış mevsiminde sıcak  içecekler tüketmeliyiz ki  boğazımız şişmesin. 3. Yaz mevsiminde bol bol su tüketmeliyiz ki susuzluktan bayılmayalım diye ve hasta olmayalım diye tüketmeliyiz. 4. Marketlerde bir şey almadan önce ne içerdiklerine bakmalıyız ki ne tükettiğimizi bilelim diye. 5. Bir sabah ve bir akşam sporu yeterlidir. 6. Göz sağlığımıza dikkat edip parlak ekranlardan uzak durmalıyız ve bol bol havuç yemeliyiz. Çünkü A vitamini içeriyor ve A vitamini gözler için iyidir. 7. Bir insanın başka bir insana sarılması insana güven veriyormuş.  8. Elma yemek boy uzatır.

(Visited 138 times, 1 visits today)