Sağlıklı Bir Çocukluk İçin Eğitim Şart !

Çocukluk, tüm insanoğlunun hayatının bir dönemini yaşadığı bir süreçtir. Kimi insan bu dönemi çabuk atlatıp olgunlaşırken, kimi de çocukluğunu uzun yıllar yaşamak zorunda kalır. Neden mi? Tabi ki yaşadığı toplum ve en önemlisi de çocukluğunun geçtiği aile ortamından.

Son zamanlarda gerçek hayat hikayelerinden uyarlanmış dizi ve filmleri izliyorum. İzlediğim, tedaviye  gelen tüm hastaların ortak özelliği ne biliyor musunuz? Hepsinin de çok kötü çocukluk yılları geçirmiş olmaları.Bu kötü yılların en büyük sorumlusu ise tabi ki ebeveynleri ! Dayak, psikolojik şiddet, aşağılama, hor görme, ilgisizlik daha sayamadığım bir çok sebep.Çocukluğunu bu şekilde geçirmiş olan bir çok yetişkin başka türlüsünü görmediği ve bilmediği için kendi çocuklarına da aynı muameleyi yapmakta ve bu zulüm nesilden nesle aktarılmakta. Peki bunun önüne geçilemez mi? Bence geçilebilir. Profesyonel insanların oluşturduğu (Psikiyatr, Psikolog, Çocuk gelişimi eğitimi almış eğitmenler v.b) ekipler oluşturup, anne babalara çocuklarını nasıl yetiştirmeleri konusunda eğitimler verilebilr. Bu eğitimlerin devlet eliyle yürütülüp zorunlu hale gelmesi gerekir. Hatta evli çiftler  çocuk sahibi olmaya karar verdikleri aşamada ebeveynlik kurslarına katılabilirler. Gerekirse bu kurslar kadın doğum doktorları tarafından da, bebeğin hamilelikteki takibi süresince anne babalara zorunlu olarak verilebilir.

Nasıl ki bizler sahip olacağımız  meslekleri yapabilmek için bir çok eğitimden geçiyorsak, örneğin bir doktor tıp eğitimini almadan hatta uzmanlık sınavını veremeden doktor olamıyorsa, anne babalar da ebeveynlik için gerekli eğitimi almadan anne baba olmamalılar. Ayrıca nasıl çocuk yetiştireceğini bilmediği için çocuk sahibi olmaya korkan hatta bunu kendine bile itiraf edemeyip çocuk istemediğini dillendiren bir çok evli çift var. Böylece verilecek olan eğitimler bu tür çiftlerin de korkularını yenmelerini sağlayıp çocuk sahibi olmalarını sağlayabilir.

Sonuç olarak;  Hem ruhsal hem de fiziksel olarak sağlıklı bireyler olmak ancak sağlıklı bir çocukluk dönemi geçirerek mümkün olabilir. Bir toplumda ne kadar çok bilinçli ebeveynler olursa, o kadar mutlu, sağlıklı, etrafa karşı saygılı, öz güveni yüksek  çocuklar olur. Bu bilinç de ancak profesyonel bir eğitimle olabilir.

 

 

(Visited 29 times, 1 visits today)