Sağlıklı Yaşamanın Sırları

Sağlıklı olmak güzel bir şeydir. Atalarımız “önce sağlık, sonra varlık” demişler. Sağlıklı olamazsak; yemek yiyemeyiz, okula gidemeyiz, çalışamayız. Sağlık insan için her şeyin ön koşuludur. Bu nedenle sağlıklı olmak için yapılması gerekenleri bilmeliyiz.

Sabah, öğlen ve akşam öğünlerimizi aksatmadan yemeliyiz. Özellikle sabah kahvaltısını iyi yapmalıyız. Kahvaltıda; karışık tost, sucuk, peynir, süt, simit, pekmez ve bal yiyebiliriz. Öğlen ve akşam öğünlerinde ise, et, balık, patates, salata, pırasa gibi hayvansal ve bitkisel besinleri tüketmeliyiz. Tek yönlü beslenmek sağlımızı bozar. Her türlü besinden uygun miktarda tüketerek dengeli beslenmeliyiz. Çikolata, çubuk kraker, pilav ve kuru yemiş gibi besinleri az tüketmeliyiz. Aksi halde şişmanlarız ve sağlığımız bozulabilir.
Atalarımız, “sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.” demiştir. Bu nedenle açık ve temiz havada spor yapmak sağlımızı korumamıza yardımcı olur. Yaşımıza ve yeteneklerimize uygun spor dalları seçebiliriz. Çocuklar, basketbol, futbol, squash, masa tenisi, yüzme, voleybol, badminton gibi spor dallarını seçebilirler.

Mevsime uygun kıyafetler giymeyi ihmal etmemeliyiz. Kışın; atkı bere palto giymeliyiz. Yazın ise kısa kollu tişört ve şort giymeliyiz. İlkbahar ve sonbaharda ise havanın durumuna göre giysi seçmemiz gerekir.
Kişisel temizliğimiz için günaşırı banyo yapmalıyız. Sabah ve akşam olmak üzere günde en az 2 defa dişlerimizi fırçalamalıyız. Diş sağlığımız vücut sağlığımız çok önemlidir.
Sağlıklı günler dilerim.

Ege SALDIRIM 3-A

(Visited 61 times, 1 visits today)