SAHİP OLDUKLARINIZIN KIYMETİNİ BİLİN

Sahip olduklarınızın kıymetini bilin. Merhaba ben Ela. Annem Seçil bana çok güzel bir hikaye anlattı. Hikayenin ismi”Lale’nin Hatası”.  Size  hikayeyi anlatmak istiyorum, başlayalım. 

Lale pek çok şeyin fazlasını isterdi. Annesi ona “Lale sahip olduğun şeyin kıymetini bilmen gerekir.” derdi. Lale buna hiç aldırış etmezdi. Sonuçta istedikleri oluyordu. Bir gün Lalelerin evine bir posta geldi. Anneannesi yarın geliyordu. Bunu duyan Lale çok sevindi.

Anneannesi gelince ona koşarak sarıldı. Anneannesi de ona sarıldı. Anneannesi Lale’ye bir oyuncak bebek getirmişti. o gün Lale bebekle biraz oynadı. Ertesi gün ise bebek umurunda değildi. Anneannesi Lale’nin sahip olduklarının kıymetini bilmediğini anladı. Kızına “Kızım bu iş böyle olmayacak bir plan kurmamız lazım.” dedi .”Biliyorum anne ama bir plan yapmayı hiç düşünmemiştim çok iyi dedin.” dedi Lale’nin annesi .”Şimdi o madem sahip olduklarının kıymetini bilmiyor biz de aynı şeyi yapalım hatasını anlayacaktır.” dedi anneannesi. Bu planı uyguladılar, sabah herkes kahvaltı yaparken anneanne birden bağırmaya başladı.” Ayy ben bu peynirlerin hiçbirini  istemiyorum. ” dedi. Lale buna “Anneanneciğim sen her şeyi çok seversin neden böyle davranıyorsun?” dedi Lale. “Off! İstediğimi yaparım söylerim ben bunu istemiyorum.” dedi. Annesi de bağırmaya başlayınca Lale iyice şaşırdı. ” Off! Ben meyve suyu istemiştim su değil.” dedi Ela hanım. İyice şaşıran Lale odasına gitti. En sevdiği oyuncağına sarılarak kendi kendine konuştu. “Sanırım ben bu davranışı biliyorum. Ben bunu hep yapıyorum.” dedi Lale. Sonra odasından çıkıp özür dilemek için mutfağa gitti. “Özür dilerim. Hatamı anladım bir daha böyle davranmayacağım.” dedi. Bunu söyledikten sonra ikisine de sarıldı. Sahip olduklarının kıymetini bilme sözü verdi.

 

(Visited 87 times, 1 visits today)