Sakin Bir Tatil; Çıralı

Temmuz ayının ortasında, Ankara’nın kurak sıcaklarından bunaldığımız zamanlardı. Tatil yapmak istiyorduk ancak nereye gideceğimizden emin değildik. Daha önceleri kuzenlerimden birinin 1 günlüğüne gitmiş olduğu Çıralı’da zaman geçirmeye karar verdik. Çıralı, Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı Likya Antik kentinin ortasında yer alan küçük bir köy. Ancak çevresinde gezilip görülecek bir çok yer bulunuyor.

Çıralı’da konaklamak için daha önceden yer ayırtmış olduğumuz yeşillikler içinde bulunan tesisimize ulaştık. Burada evlerin tamamı ahşap ve tamamı el ile yapılmış. Bazı evler büyük ancak bazıları ahşaptan yapılmış birer çadırı andırıyorlar. Bizde bunlardan birinde kaldık. Zaten uyuma dışında buraları çokta fazla kullanmıyorsunuz.

Türkiye’nin en güzel sahillerinden biri de Çıralı’da bulunuyor. 3 km’lik bu uzun sahilin bir ucu Olimpos’a diğer bir ucu size Yanartaş’a bağlanıyor. Sahilin bu kadar büyük ve uzun olmasının en güzel tarafı size geniş bir hareket alanı sağlaması ve sessiz oluşu. Tabii kötü tarafları da yok değil. Sıcakta yürümek çok yorucu ve zor. Ancak doğal güzellikler içinde buna çokta aldırış etmiyorsunuz. Çıralı sahilinin bir diğer özelliği ise yaz boyunca caretta-caretta kaplumbağlarının yumurtlama ve oradan denize doğru koşuşlarını izleyebilmeniz.

Kısacası Çıralı hem doğal güzellikleri hem gözlerden uzak size yaşattığı huzuruyla gidip görülmesi gereken bir yer.

 

(Visited 1.614 times, 1 visits today)