Şampiyon Kim?

Merhaba arkadaşlar. 3. yazımda tekrar birlikteyiz. Bu sefer yazımı arabalar hakkında yapacağım. Arabaları çok severim ve bu yüzden bu konu hakkında yazı yazıyorum. Açıkça söylemek gerekirse benim en sevdiğim araba markası “Lamborghini”dir. Bu yüzden ilk olarak size “Lamborghini” hakkında birkaç bilgi vereceğim.

Lamborghini adlı firma İtalya’da Mayıs 1963 yılında kurulmuştur. Kurucusu Ferruccio Lamborghini’dir, yani “Lamborghini” ismi kurucunun soyadından gelir. Amblemdeki boğa resmi ise Ferruccio’nun burcu olduğu için orada bulunuyor. Lamborghini sadece spor arabaları yapmıyordu. Lamborghini traktör bile yapmıştı. Aşağıda Lamborghini’nin yaptığı bir traktörü görebilirsiniz.  (Bu Lamborghini’nin yaptığı ilk traktör değildir.) lamborghini_traktor

Şirket ilk spor otomobilini “GTV, Lamborghini 350 GT ve Lamborghini 400 GT” arabalarından kazandığı gelir ile üretir. Spor otomobili adı Miura’dır ve bu ismi ünlü boğa yetiştiricisi Don Eduardo Miura’dan alır. (Galiba Ferruccio Lamborghini kendi burcunu çok seviyor.) Yine aşağıda bu arabanın bir fotoğrafını görebilirsiniz.

lamborghini-miura-1966-11-750x498

Lamborghini’nin yaptığı daha birçok araba var. Yani saymakla bitmez. Ama size “arabaların hükümdarı” olarak bilinen ve benim en sevdiğim araba olan Lamborghini Veneno Roadster’ı size anlatmalıyım.                               Dünyada sadece 9 adeti bulunan bu süper araba dünyanın en pahalı spor otomobilidir ve fiyatı 4,5 milyon dolardır. Bu otomobil 750 beygir güç üreten 6,5 litrelik V12 motorundan güç alıyor. Sadece 2,9 saniyede 100 km hız yapan bu otomobilin maksimum hızı 355 km.
2014_lamborghini_veneno_roadster-wide

Şimdi size dünyanın en hızlı arabasını tanıtacağım.

Aslında herkes dünyanın en hızlı arabasının Bugatti Veyron olduğunu düşünüyordu. 2010 yılında 431 km hızıyla Guinnes Dünya Rekorlar Kitabı”na giren bu arabanın 5 yıllık 1.’lik unvanı artık tehlikede. Resmi olarak halen Bugatti Veyron dünyanın en hızlı arabası olsa da Hennessey Venom’un 435,31 km hıza çıkabilen bir araba olduğunu artık herkes biliyor. “Eee o zaman bu araba niye Guninnes Dünya Rekorlar Kitabı’na giremedi?” diye soruyor olabilirsiniz. Eğer bunu soruyorsanız sizi daha fazla bekletmeyeyim, cevabını hemen vereyim. Hennessey Venom ilk rekor denemesini Nasa’da yapmıştı ve rekoru kırmayı başarmıştı. Fakat Guinnes Dünya Rekorlar Kitabı’na girebilmesi için aynı hızı ters yönde de yapması gerekiyordu. Fakat Nasa 2. bir denemeye izin vermedi. Buo-hennessey-venom-gt-facebook yüzden resmi olarak şu anki şampiyon Bugatti Veyron.

maxresdefault

(Visited 84 times, 1 visits today)