Sana Diyeceğim Şeyler Var

Birden değişmiştik. Eskiden evinde bir gün bile olsa oturamayan biz tüketici varlıklar şimdi gözle bile görünemeyen bir yaratıkla karşı karşıya gelmiştik. Maalesef çok sürmeden de o bizi alt etmeyi başarmıştı. Şimdi ne olacak diye panik olsak da hızlıca adapte olmuştuk. Evde kalmıştık fakat her toplumda olduğu gibi bizim toplumumuzda da bazı şeyler geç dikkate alınmıştı veya hala alınamamıştı. Bunun önüne geçilmesi için çeşitli yasaklar, mücadeleler olsa da hala uymayan birçok insanın olması bu kurallara uyanlara yapılan saygısızlığı görünmez kılmamaktadır. Eğer sen de evde değilsen lütfen hayatını, hayatımızı tehlikeye atma evdeysen de canını sıkma çünkü sana diyeceğim şeyler var.

Eğer sen evde olduğun için üzülen o gençsen bu dediklerime kulak asmalısın. Hayatında daha uzun yıllar olması bazı şeyleri erteleyeceğin anlamına gelmemektedir. Bu senin önüne çıkan bir kâbus değil aksine bir fırsattır. Günümüzde tembellik artık bir seçenek değildir ve bir şeyler için çabalamadığın sürece şansının da seni her seferinde bir yere götüreceğini düşünüyorsan yanılmaktasın. Üniversitelerin isteklerine ya da iş yerlerinin taleplerine bakacak olursan senin çok iyi bir puanla okuldan mezun olmandansa onların seni diğerlerinden ayıran özelliğini görmesi hayatına birkaç adım önde başlamak demektir. Ben bunu sadece kariyerin olarak görmemekteyim aynı zamanda seni sen yapan özelliklerini bulman bundan sonra yaşayacağın hayatta da sana yardımcı olacaktır. Onun için şimdi kendine yatırım yapman ve içindeki seni araman lazım. Belki şimdi bulamasan da bu kendine bulma yolundaki ilk ve büyük adımların olacaktır.

Eğer sen kuralları umursamayan o yetişkinsen lütfen beni dinle. Bugüne kadar hep yoruldum dedin yaptığın işte, arkadaşlarınla veya ilişkilerinde. O zaman neden şimdi dinlenmiyorsun. Bu dinlenme kelimesini lütfen tembellik olarak algılama. Benim demek istediğim zihnini ve vücudunu yenilemek, ona iyi bir tatil vermek. Bunu meditasyonla sağla mesela veya eskiden bir yere yetişirken okuduğun o kitabı şimdi bir daha sakince okumayı dene belki de sana yeni anlamlar verir. Yeni alışkanlıklar edin. Bunca sene zamanım yok deyip de başlayamadığın şeyleri alışkanlık haline getirmen için çok vaktin var. En önemlisi de düşün. Bu Dünya’ya ne kadar zarar verdiğini, kendine mutlu ederken nasıl bu evreni mutsuz ettiğini düşün çünkü Dünya şu anda sana iyileştiğine dair birçok mesaj veriyor. Örneğin; sadece New York’ta hava kirliliğinin %50 azaldığını, Venedik’te yunusların yüzdüğünü, nesli tükenmekte olan ‘Hawksbill’ deniz kaplumbağaların tekrar denizlerde özgürce yüzdüğünü düşün. Şimdi bunların farkına varmaya çalış.

Eğer sen yaşlıysan lütfen çocuklarını ve torunlarını düşün. Nasıl bugüne kıyasla sade bir hayat yaşadığını fakat senin torunlarının öyle bir imkânı olmadığını, teknolojinin onları nasıl esir ettiğini düşün. Sen gençliğinde hep dışardaydın bunu onlara anlattığın hikayelerden iyi biliyorum. O zaman sen de evde onlar için dişini sık çünkü onların bu fırsatları sen dışarda olduğun sürece ellerinden kayıp gidecek. Biliyorum sıkılıyorsun ama kendini mutlu edecek şeyleri hep buldun ve şu anda da bulacağına eminim. Lütfen onlar için dayan.

Eğer sen bunları okuduysan, bugünlerin geçeceğini unutma ve kötü düşünerek kendine zarar vermektense iyi şeyler düşünüp daha da iyi bir şekilde hayatını devam etmek seni daha güçlü yapacaktır. Sen bu dönemi fırsata çevir ve pes etme.

 

(Visited 29 times, 1 visits today)