Sana Ne Yapman Gerektiğini Söylüyorlar

Bir insanın en hızlı ve etkili öğrenmesini sağlayan yol her zaman gördüğünü doğrudan yapmak olmuştur. Hayatın bile en başında hepimizin öğrenmeye ilk başladığı yol da bu değil midir zaten. Bu yöntemi bebekken keşfedip hayatı boyunca ondan vaz geçmemiş insanoğlu gerçekten de gördüğünü doğrudan yapma konusunda çok iyi. Bebekken bizim öğrenmemizi sağlayan şey şimdi ise bizi bir şeyler yapmak için harekete geçiriyor. Bunu en iyi bilen ve aynı şekilde en iyi kullanan sektör de reklam sektörüdür.

Dünya üzerinde en çok paranın içinde döndüğü sektörlerden biri reklam sektörüdür. Aslına bakılırsa bunu sebebi de gayet açık. Herkes birilerine bir şekilde bir şeyler yaptırmak ister, bir ürünü aldırmak, bir yemek satın aldırmak, bir seçimde belirli bir siyasetçiye oy verdirmek ve bunun gibi onlarca belki yüzlerce farklı şey. Bunu yapmanın da en kolay ve en etkili yolu reklamlardan geçer.

İlk bakışta aslında reklamlar oldukça basit ve masumdur. Dikkatimizi çeker, oraya bakmamızı sağlar ve bize ilgimizi çekebilecek bir şeyler gösterir, bizler de eğer beğenirsek ve ürün hoşumuza giderse onu almayı düşünebiliriz fakat her zaman reklamlar bu denli masum olmuyor. Doğrudur, belki basit ve insan sağlığına zararı olmayan ürünlerin reklam yoluyla pazarlanması ve satışlarının arttırılmasında bir sakınca yoktur fakat reklamlar insan sağlığını ciddi bir şekilde tehdit eden ve şimdiye kadar yüzlerce bilimsel araştırmayla insan bedenine ve zihnine kayda değer derecede fazla ve çoğu zaman da geri dönülemeyecek kadar ciddi hasarlar veren besin adı altındaki kimyasal içerikli gıdaları pazarlamak için de kullanılır. İşte bu telefon, ev veya buna benzer bir ürünün reklamının yapılmasından çok daha kötü ve insanlık için çok daha tehlikeli bir durumdur.

Bazı ürünler de her ne kadar gıda olarak tüketilmese de yine insan sağlığını olumsuz yönde etkilerler. Mesela son zamanlarda corona virüsü ile hayatımıza giren ucuz, kalitesiz ve bir insanın solunum yollarına zarar verebilecek maddeler içeren maskeler ya da insan cildine, yüzeysel organlarına ve deri dokularına zarar veren kişisel bakım ürünleri gibi. Bu tip ürünlerin de reklamı en az yiyecek ve içeceklerinki kadar fazla miktarda yapılıyor.

Bu tür yiyecek, içecek, ürün ve bun gibi birçok şeyin dışında doğrudan toplum sağlığını olumsuz etkilemek yerine toplumun geleceğini olumsuz etkileyecek şeylerin de reklamı oldukça fazla yapılmakta. Reklamı yapılan şey eğer bir yiyecek veya kişisel bakım ürünü gibi somut bir ürünse bu ürünün bir şekilde insan sağlığına zarar verdiğini kanıtlamanın ve reklamı durdurmanın bir yolu olabilir fakat eğer reklamı yapılan şey toplumun geleceğine zarar verecek bir kişi veya bir düşünce şekli ise işte ne yazık ki bu soruna bulunacak çözüm reklamları durdurmakla olmuyor. Her şeye rağmen bir yerlerden başlamalı ve bizleri içten içe zehirleyen bu ürünlerin reklamının yapılmasına engel olabiliriz.

(Visited 15 times, 1 visits today)