Sana Olmasın Diye

Güzeller güzeli kızım sana yazdığım bu mektubu istediğin zaman okuyabilirsin, her dönemin için yazacağım. Büyük ihtimalle adın Liva, kendi küçüklüğümden beri kızım olsa koymak isterim dediğim isim buydu, sana annenin hayatında yaptığı ama senin yapmanı istemediği şeyleri anlatıcağım hazırsan başlıyorum.

Merak etme bende kendi bebekliğimi hatırlamıyorum zaten bana da anneannen anlattı, bebeklik her zaman en zor zaman derler ama bence tam tersi. Bebekken hiç bir şeyin farkında olmuyorsun biliyor musun en saf ve temiz olduğunuz zaman o zaman. Sana bu yaşlarında tavsiye veremem sonuçta gerçekleştirebileceğin tarzda olmayacak. Anaokulu zamanına gelelim benim ilkokulum biraz zordu fazla zayıfmışım o zamanlar çok sevilen bir tip değildim ortaokula kadar tabii. Alışma süreci falan bensiz geçirmek sana zor gelicek, beni özleyecen ama iyi yanından bak bir sürü arkadaş edinceksin, oyunlar oynıcaksın böyle böyle ilkokulun da biticek göz açıp kapayana kadar. Ortaokulun daha heyecanlı geçicek, ama bu dönemde biraz derslerine bakman gerekebilir ama ben gene bakamamıştım ahahah sana kötü bir anne örneği olmak istemem ama küçüklüğünü sonuna kadar yaşa, doğru şeyler yaparak tabii ki onu unutmayalım. İşte asıl hayatının en kötü olduğunu düşündüğün zamana geldik, lise çağı. Düşündüğün gibi olmadığını sana anlatamam çünkü öyle bir şey yok açıkcası en kötü denemez ama kötü zamanlar yaşacaksın, arkadaşlarını kaybedeceksin, sevdiğin insanlar sana kazık atıcak ama annen her zaman burda bunu sakın unutma, ben olanların hepsini anneme anlatamadım konuşabildiğim çok az insan oldu ama aramızda bir tane bile sır saklamazsak beraber her şeyin üstesinden gelebiliriz. Seni üzen insanlar için hiç bir zaman ağlama lisenin sonunda gerçek arkadaşların belli olucak o zaman rahatlıcaksın biraz merak etme.

Üniversite, ah o zamanlar düşünsene istediğin bölümü kazanmışsın altında araban istediğin her yere gidiyosun falan çok eğlenceli. Ama ama ama her dönemin bir aması illaki oluyor, bu dönemin ise dersler, eşitleyebilmek yani ne demeye çalışıyorum derslerin burda daha zor eşitleyebilmek o kadar önemli ki hem dersine çalışman gerekiyor hem dışarı çıkman, bunu ayarlayamazsan ne oluyor biliyo musun, hep geziyorsun hep eğleniyorsun ama terazinin bir kefesi hep aşağıda duruyor işte denge diye buna diyorum her şeyi zamanında, yerinde ve yeterli yapmak asıl düşünde.

İş hayatından sonrası, işte geldik benim en sevdiğim kısım. Evlendiğin, sevdiğin işi yaptığın ve asıl o zaman hayatında olan kişilerin artık yerli yerine oturduğu o zaman. Ben kendimi bildim bileli avukat olmak istedim kızım ve şu an sana mükemmel bir avukat anneyim aynılarını sende yaşamak, hissetmek istemez misin çok güzel.

(Visited 13 times, 1 visits today)