Sanat Eseri Mi, Beton Yığını Mı?

Şehirlerde tarihi binaların korunması ile onları yıkarak yerine modern binalar inşa etmek arasındaki seçim ne yönde olmalıdır?

Eski binalara bakın… Yere kurulmuş büyüleyici gövdelerini, geniş camlarını, yüksekte konumlanmış ve üzerinde işlemeler olan kapılarını, mermerden yapılmış merdivenlerini, her tarafından sanat akan duvarlarını ve gözünüze bayram ettiren simetrilerini fark ettiniz mi? Bu tip binalarla, yeni yapılan binalar sizce karşılaştırılabilir mi? Sizce bu binaların yıkılıp yerlerine ucu bucağı görünmeyen beton yığınlarının yapılması doğru mu? Bir defa aralarında gözardı edilemeyecek büyüklükte bir fark var; sanat.

Eskiden mimari bir sanatken artık sadece bir gelir kapısı. 

Benim fikrime göre bu şaheserler yıkılıp yerine hilkat garibelerini koymak akıl kârı değil. Bu iş bir heykeli yıkıp, açık kalan yere kaldırım döşemekten; bir yağlı boya tablosunu yırttıktan sonra kenara atıp, çivi deliğini sıvayla kapatmaktan farksız.

Tarihi olayların yaşandığı bu eserlerler bizim için son derece önemlidir. Onlar bizim değerlerimizdir. Kâh işimiz düşüpte buralara girerken kâh önlerinden geçerken durup bir kez daha baktığımız ve her bakışımızda bizi büyüleyen, daha da içine çeken, bizi rahatlatan bu abideler; hangi cürretle yıkılıp yerlerine beton dökülebilir?

 

(Visited 179 times, 1 visits today)