Sanat mı Ticaret mi ?

sanat ile ilgili görsel sonucu

Türkiye’de yapılaşmanın artmasıyla beraber pencerelerimizden  gördüğümüz tek  şey kocaman binalardır. İnsanlar gördükleri her boş alanı maalesef ki zihinlerinde “Acaba buraya ne inşa etsem? ” fikriyle hareket etmektedirler. Bu nedenle de sanat merkezleri giderek azalmaktadır. Halbuki sanat insanın kalbini okşayan , insana mutluluk veren bir histir. Sanata aç olan kişiler ise benliğini buralarda  bulmaktadırlar.

Çocukların  küçük yaşlardan itibaren okul saatleri dışında ilgi ve yetenekleri doğrultusunda ek bir eğitim alarak hayata bakış açıları değişmektedir.Ülkemizde  bilim ve sanat merkezlerine önem artmaktadır. Örneğin Çayyolu civarında sanat alanlarının  sayısı  geçmiş yıllara göre  arttırmıştır. Çünkü bu merkezlerde  24.000 özel yetenekli öğrenci eğitim almaktadır. Benim de bir  mülküm olsaydı ve bu mülkü kiraya vermem  gerekseydi bunu seve seve sanatla ilgili çalışmaların yapıldığı bir yer yapmak isteyen birisine kiralardım.  Orada birçok yetişkin ve gencin değişik alanlarda kendilerini geliştirdiklerini görmek beni çok mutlu ederdi. Alışveriş merkezleri  gerek hafta sonu gerekse hafta içi olsun her kitle için tercih edilmektedir.  Fakat insanların ruhsal gelişimleri için alışveriş merkezlerinde dolaşmaktansa bir sanat merkezinde kendilerini geliştirmeleri çok daha sağlıklıdır. Ve bu yerler eğitimli bir toplum için şarttır. Alışveriş merkezlerinde tüketicilik ön plana çıkarken ; bu merkezlerde  yaratıcı insanlar bir  kitle oluşturmaktadır.

İlgili resimAtatürk ‘ün söylediği   “Bir millet sanattan ve sanatkardan mahrumsa , tam bir hayata sahip olamaz. ”  sözü de zaten sanatın; bir milletin üstün olması ve farklı olması için gerekli bir unsur olduğunu anlatmaktadır. Alışveriş merkezinde insanlar ticari anlamda tatmin olacaktırlar. Oysaki ülkemizin birçok yetenekli kişiyi barındıracak yerlere ihtiyacı vardır. Bunlardan birisi de benim. Bu yıl ben de piyanoya başladım çünkü dersler dışında başka bir şeyle ilgilenmek kişinin zihninin boşalmasına ve rahatlamasını sağlamaktadır. Ve tabii ki öğrencilerin de buna çok ihtiyaçları vardır. Sonuç olarak   bu ülkenin birçok  dansçıya, tiyatrocuya, ressama ihtiyacı vardır.

kuğu gölü balesi ile ilgili görsel sonucu

 

August Everding

Manevi kültürün tümü gibi, sanat da emekten doğar ve gelişir kuşkusuz.

Benine Brenttmo

Sanat; davranışımızı, karakterimizi, adalet ve sempati hislerimizi rafine etmeli; kendi kendimizi tanımamızın, kendi kendimizi kontrol etmemizin, diğerleri için beslediğimiz saygı hislerimizin ve hareketlerimizin yücelmesine hizmet etmeli; bizi adiliğe, zulme, adaletsizliğe ve bayalığa tahammül etmeyecek şekilde geliştirmelidir.

Bernard Shaw

Sanat, uygarlığın imzasıdır.

Beverly Hills

Büyük Rus ressamı Brullof, bir defa talebesiden birinin eserini tashih etmişti, talebe bu tashih yüzünden, büsbütün değişen levhaya hayretle bakmış ve “Siz bir tek noktaya dokundunuz; fakat eser ne kadar değişti?” demiş. Brullof da şu cevabı vermiştir: “Sanat o küçük noktanın başladığı yerde başlar.”

Brullof

Bir ülkede, akıl ve sanattan çok maddi servete kıymet verilirse bilinmelidir ki orada keseler şişmiş, kafalar boşalmıştır.

Büyük Frederich

Sanat eserleri, bir medeniyeti sonraki nesillere anlatan şahidlerdir.

E. G. Benite

Sanat; ne bir oyun ne de bir eğlencedir, o ancak ruhun dışarıya vurarak, kendisini göstermesi ihtiyacıdır.

E. G. Benite

Eski sanat büyüklerinin sırlarını bilmedikçe, onlar derecesine erişilemez.

 

KAYNAKLAR:

www.eğitimajansı.com

www.türkçebilgi.com

www.renklinof.com

http://www.reitix.com

 

 

 

(Visited 545 times, 1 visits today)