YA SANAT YA SANAT

Herkese merhaba. Bu ay blogumda sizlere harika münazara konusu olabilecek bir cümleden bahsedeceğim. “Sanat sanat için midir? Yoksa sanat toplum için midir?”

ünlü ressamların sanat eserleri ile ilgili görsel sonucuünlü ressamların sanat eserleri ile ilgili görsel sonucu

Bu durumda aslında savunulan olay, sanat sadece sanat olduğu için vardır. Sanat anlamayan için bencillik, araştıran ve takip eden kişi içinse hayatın size sunduğu cömertliktir. Sanatı herkes anlasın diye yapmak herkesin sıradan yaşamasından hiçbir farkı yoktur. Can Yücel de …diye inliyor yani sanat sanat içindir diyor!… “Ars Gratia Artis” şiirinde sanatın sanat için yapılması gerektiğinin savunmasının kanıtıdır.

ünlü sanat eserleri heykel ile ilgili görsel sonucuünlü sanat eserleri heykel ile ilgili görsel sonucu

Eğer sanat toplum için olsaydı; sanatçılar kendilerine kurallara bağlar, çerçevelerini daraltır ve o sanat artık sanat değildir. Oysaki sanat kural ya da engel tanımaz. Sanat; toplumları düşündürür, sorgulatır, araştırmacı yapar.

ünlü sanat eserleri ile ilgili görsel sonucu

Sanatı anlamak için öncelikle sanatı sevmeliyiz, sonra onu anlamalı ve okumalıyız. Bunların hepsinden sonra ise sanatın sanat için olduğunu ve sanatsız bir toplumun yok olmaya mahkum olduğunu anlarız.

(Visited 421 times, 1 visits today)