Kumdan Heykeller: Sandland

Sandland, diğer adıyla Kumköy Antalya Lara’da bulunur. İlgi çekici bir yerdir. Kumdan yapılmış heykellerden oluşur fakat bir anlamı olan, tarihte yaşamış insanların olduğu heykeller vardır, sıradan, kafadan uydurulmuş değil. Heykeller açık havada sergileniyordu, tabi böyle olunca çevresine de afişlerden oluşan kartonlar koymuşlardı.
Yanından geçerken çok merak etmiştik bu yüzden içeri girmeye karar verdik ve arabadan indik. Önce bilet almamız gerekiyordu. Bilet almak için gişeye gittik. Hepimize birer bilet aldık. İçeriye girdiğimizde şok olduk. Çok güzeldi içerisi fakat kimse yoktu. Üzülmüştüm açıkçası. Gezmeye başladık, neredeyse her heykelin fotoğrafını çektik. Çok etkilenmiştik. Sonradan biz gezerken Almanların bulunduğu bir tur geldi ve gezdiler. Onlara orayı tanıtırken dört yılda bir bu heykellerin yapıldığı söylendi. Halbuki orada çalışan başka birilerine sorduğumuzda her yıl yapılıyor demişlerdi. İlginç ve şaşırtıcı bir durumdu.

Sizlere biraz da gördüğüm heykeller ile ilgili bilgi vermek istiyorum. Mısır piramitlerinden eski dönemlerin padişahlarına, deniz kızlarından kalelere, ejderhalardan fillere neredeyse her şey vardı. Dokunamıyorduk tabi ki. En küçük bir dokunuşta bozuluyordu. Sanki mısır piramitlerinin küçültülmüş gibi bir hali vardı. Çok değişikti ve muhteşem bir mimarlık vardı. Hatta merdivenli kaleler vardı. Dokunmayı çok istiyordum ama yasak olduğunu biliyordum. Yanlarında kimin yaptığı ve eserin adının ne olduğu yazıyordu.

Fotoğrafta gördüğünüz gibi eski dönemlerde yaşamış olan bir kral var.

Nedense kimse yoktu orada. Sanırım haberi yoktu kimsenin orada öyle bir yer olduğundan. Eğer olsalardı çok ilgi görürdü orası. Bence biraz reklam yapmaları gerekiyor. Bölgenin başka yerlerine de afiş asıp reklam yapmaları gerekiyor sanırım. Yoksa reklam yapamadıkları için batacaklar. İnşallah batmazlar. Eğer batarlarsa çok üzülürüm çünkü gerçekten gidilmeye değer bir yer. Eğer Antalya’ya giderseniz kesinlikle bir uğrayın derim.

Dosyada Sandland fotoğrafları var. Birinde Sandland yazısı duruyor, diğerinde ise bir deniz kızı fotoğrafı var. Gördüğünüz gibi çok güzeller ve ayrıca çok değerliler çünkü bunlara çok fazla emek veriliyor, çok fazla vakit harcanıyor ve malzeme gerektiriyor. Bence sabır gerektiren ve zor olan, en küçük bir hatada bozulan bir iş. Ama yine de bu heykelleri yapanları tebrik ediyorum. Yazımı okuduğun için teşekkür ederim.

(Visited 313 times, 1 visits today)