Şansın getirdiği başarı

Bir gün alışveriş merkezine gitmişken Milli Piyango’nun son günü olduğunu gördüm. Hemen bir tane aldım. En güzel bulduğum rakamlara oynamıştım. Ertesi günün sabahı ilk iş web sitesine girip kontrol etmek oldu. İlk başta gözlerime inanamadım. Bana çıkmıştı. Artık en büyük hayalim olan o robotik ve yazılım şirketini kurabilecektim. Çok yüklü miktarda parayı alıp ilk iş olarak planlamaya geçtim.

Bir ofis bulduktan sonra elemanları buldum. Bu işler zor olmadı. Ama en önemli aşama ne hakkında bir yazılım yada robot üreteceğimizdi. Uzun bir ekip toplantısından sonra ilk başta deneme olmak için bir küçük çaplı bir platform oyunu yapmak oldu. Bunun sayesinde şirketim birazcık da olsa bilinmeye başlanmıştı. Daha sonra Türkiye’de çokça yaşanan depren, sel, terör olayları gibi durumları birazcık da olsa can kaybını azaltmak amacıyla bir çok amaçlı clowbot geliştirmek oldu. Bu hem 5kg boyutundaki taş ve bina parçaları gibi malzemeleri kaldırıp arkasındaki hoperlör sayesinde orada mahsur kalmış insanları seslenip onların umudunu geri getirip. Onlara eğer burada insan varsa ona talimatlar verip o bölgede enkaz altında kalmış biri var mı diye öğrenmek.
Terör olaylarında bu yanını kullanabiliriz. Ya da clowbot olmasını en büyük özeliği olan kancasını kullanıp bomba gibi insanların canını tehlikeye atıp kontrol ettiği durumlarda bu robotu kullanıp onu kontrol edebilir ya da onu etkisiz hale getirmekte kullanabilir. Bir özeliği daha olarak insanların giremeyeceği gibi belli başlı bölgelerdeki sorunları onarmak içinde kullanılabilir. Bu robot insanların aklına ne gelirse yapabileceği bir robottur. Korkularımızdan biri ise bu robotu kötü amaçlar içinde kullanabilecek insanların olmasıdır. Kancasına bir bomba bağlayıp onunla insanların yada binalara sızıp patlatabilirler. Bu yüzden belli sayıda üretilip sadece güvenilir şirketlere 6 ayda bir denetlenmesi şartıyla satılmasına karar veriyoruz. Bu üründe para kazanmaktansa insanlığı önem verip şefaf bir faturala sistemi ile fiyat bilgilerini belirleyeceğimizi karar veriyoruz ve tasarım aşamasına geçiyoruz. Bizi çok zorlu ve yoracak olan o zamana. Yaklaşık 6 ay sonra robotun bütün test ve yapım şamasını çizip seri üretim aşamasına geçiyoruz.

Bu benim en büyük hayallerimden biri olan bir projedir. Çok amaçlı olup insanlık yararı içinde kullanılabilir insanlara zarar vermek amacı ile de kullanılabilir. Ben bu projeyi düşünürken bu yüzden çok denetimli bir politika ile yapmak istiyorum. Bine bir dinamit gibi aslında madenler için icat ediliyor fakat insanlar her zaman başardığı gibi bunu insanları öldürmek için kullanıyor.

(Visited 15 times, 1 visits today)