Sarı Açan Çiçeğin Ayıbı

Tarihler 25 Mayıs 2020, akşam saatlerinde 46 yaşındaki George Floyd bir marketten sigara almak ister kasadaki adam sigarayı uzatır ve 20 dolar ister. Parayı alır ama paranın sahte olduğunu düşünür ve George’ a sigarayı geri vermesini söyler. Geri vermeyince kasadaki çalışan 911’i aradı ve sahte parayla marketi dolandırmaya çalışan birinin olduğunu ihbar etti. Söylediklerine göre bu kişi sarhoş ve kendine hakim olamıyordu.

Birkaç dakika sonra olay yerine polis geldi. O sırada George marketin bulunduğu sokağın köşesindeki arabasında iki arkadaşıyla birlikte beklemekteydi. Nedensiz bir şekilde polislerden biri silah çekip George’dan ellerini göstermesini istedi. Oysa George’da ne silah vardı ne de polisin şüpheleneceği bir hareketi vardı. Buraya kadar pek bir sıkıntı olmasa da polisler George’u sahte para kullanmak ve marketi dolandırma suçundan gözaltına aldıklarını söylediler. Onu arabaya bindirmek isterlerken boyu 2 metreden fazla olan Floyd direnmeye başladı. Klostrofobisi olduğunu dile getirdi buna rağmen polisler onu arabaya bindirdi.

Bu olaylar yaşanırken yeni polisler de olay yerine gelmişlerdi. Bunlardan bir tanesi oturmakta olan Floyd’u koltuktan kenara ittirdi ve elleri arkadan kelepçeli halde oturan Floyd’ yüz üstü yere düştü. Şu ana kadar yaşananlar çevredekilerin dikkatini çekmişti ama Floyd düştükten sonra video çekmeye başladılar. Derek Chauvin o durumda kendisine zarar verme ihtimali olmayan adamın boynu ve kafası arasına dizini koydu ki bu davranış Amerika’da pek çok polis merkezinde yasaklıdır. Sadece ve sadece büyük tehlike arz eden durumlarda bu davranışa başvurulabilir. Ama burada tehlikeli(!) olarak muamele yapılan kişi elleri arkadan kelepçeli ve yüz üstü yede yatan Floyd’dan başkası değildi. Derek Chauvin tam 8 dakika 46 saniye öylece durdu. Soğukkanlı ve acımasızdı. George ise başta dirense de 6. Dakikaya gelindiğinde artık hareketsizdi düzenli nefes alamıyor ve ağzından kan çıkıyordu. Çevredekiler: “Nabzını kontrol edin!”, “Durun yapmayın, adam öldü!” deseler de  polis dizini orada tuttu. Bu sırada polisler sağlık personeline 2 numaralı kodu geçti. Yani aciliyeti olmayan durum. Bir süre sonra sesi çıkmamaya başladı o zaman 3 numaralı kod geçildi ve ambulans geldi. Ama o ambulans aslında cenaze arabasından farkı yoktu. Floyd artık ölmüştü. Amerika’nın ırkçılık ve yoksullukla ünlenmiş olan Texas Eyaletin’in Houston kentinde dünyaya gelmişti George. Boyundan dolayı ona nazik dev derlerdi. Kovid 19 nedeniyle o da işten çıkartılmıştı. Ve son 3 yılda Amerikan polisi tarafından öldürülen 690. Siyahi oldu. 400 yıldır siyahilere yapılan ayrımcılığın son kurbanıydı.

Hangi çiçek, diğerini “sarı açtı” diye ayıplar?

Hangi kuş, “farklı ötünce” diğerine yasak koyar?

Derisinden, dilinden ötürü öldürülüyor insanlar.

Ah insanlar!

Her şeyi bulup kendini bulamayanlar…

 

İşte insanoğlu böyledir. Paragraflarca yazıyla anlatamazsın ama tek bir dörtlükle aynayı yüzüne tutarsın.

(Visited 15 times, 1 visits today)