Savaş mı? Bilim mi?

Dünyayı mahveden savaş, dünyayı zenginleştiren ve yaşanabilir bir hale getiren bilim… Ama hala savaşlar daha çok önemli sayılıyor.

Sizce Amerika’nın ordusuna yıllık harcaması kaç? 100 Milyon? 500 Milyon? 1 Milyar? Hayır. Amerika ordusuna yıllık 600 milyar dolar destek yapmaktadır. Bu da ülkenin yıllık gelirinin %54’ü demektir.

Uzay, yaşınılır bir hale getirilebilir, çok uzaklara yolculuk yapılabilir, çok havalı uzay gemilerimiz olabilir. Fakat Amerika’nın uçak taşıyıcı gemilere, ağır silahlara, savaş uçaklarına ve helikopterlerine karşı bir sevgisi var.    Sizce Amerika Nasa’ya yılda ne kadar destek yapıyor? Nasa sadece 18.5 milyar dolar destek alıyor. Yani ülkenin yıllık gelirinin %0.5’i.

Atom bombası üretmek yerine Mars’a kubbeler kursak? Elon Musk’un hayali gibi Mars’ı yaşanabilir bir hale getirsek? Çok mu zor? Hayır değil. Fakat insanlar hiç bunu düşünmüyor. Neredeyse kimse geleceğini düşünmüyor. Nükleer santral yerine güneş paneli ve rüzgar kanatları yapsak?

Elon Musk’un çok güzel bir projesi vardır. Çatı tuğlalarının üstüne güneş panelleri. Hem tuğla ile aynı tutarda ve evlerin kendi enerjilerini doğaya zarar vermeden bir şekilde üretmelerini sağlıyor. Sizce bunu yapmak zor mu? Tehlikeli ve maaliyeti çok olan nükleer santrallere ne açıdan güveniyorsunuz? Kaç tane vaka oldu nükleer santraller sayesinde.

Bilimsel araştırmalara göre Çernobil Nükleer Santrali kazasının arkasında bıraktığı yüksek radyasyonun dünya üzerindeki etksinin kalkması tam olarak 20.000 yılında gerçekleşecek.

Doğayı koruyun. Savaşmak yerine ülkeye yardım edin. Bilimi takip edin.

(Visited 86 times, 1 visits today)