Savunma Stratejisi Saldırma Mı Olmalı?

Bombalar, savaşlarda küçük veya büyük çaplı saldırılar yapan patlayan aletlerdir. Savaşlarda askerlere yardımcı olur ve savaşları kazanmakta yol kat eder. Peki size soruyorum, en iyi savunma saldırma mıdır? Eğer cevabınız evetse, bir de bu versiyonu okuyun:

Bombalar, her savaşta en az bir kere patlayan ama arkasında bıraktığı iz hiç düşünülmeyen cansız katiller. Her bir bomba patladığında, haberi bile yapılmadan ölen insanların ailelerinin: “Acaba hâlâ yaşıyor mu?” diye soruşu. Peki şimdi en iyi savunma saldırı mıdır?

Peki en güçlü bombalar savunmada hazır bekletilir mi, savaşta mı hazırlanır? Cevabınız hazırda bekletilirse, doğru. Ama öyle mi olmalı? Şimdi bu soruyu da şöyle sorayım: Her ülkede hazır bir küçük çaplı atom bombası bulundurulsa, 3. Dünya savaşı çıksa ve her bomba kendi ülkesinde patlasa; Dünya’da insan kalır mı? Bu sefer cevap hayır ama sadece insan değil diğer kara canlılarının da sonu gelir. Eğer insanlar bu bombaları patlatmaya karar verirse bu onların suçu olduğu için onlar öldüğünde kendi ölümlerinden sorumlu olacaklar ve bu yüzden onlar hayvanlar gibi ölmek zorunda olmayacaklar, aksine intihar etmiş olurlar…

Bence intihar etmek doğru değildir, bu yüzden o bombaların tutulması bile tehlikeliyken; onların bazı ülkelerde onlarcası var. Bence buna dur demeliyiz. Bence kendi sonumuzu hazırlamaktansa bomba kullanmamak daha iyidir.

(Visited 38 times, 1 visits today)