“Saygı düzenin anahtarıdır” ATATÜRK

Belediye engelli park yerleri ve asansörlerinin işgaliyle ilgili bizlerden öneri isteyecek olsaydı, engelli kimlik kartlarına çip yapılmasını önerirdim. Böylece teknolojinin hızla ilerlediği günümüzde engelliler için yapılmış asansörlerin sadece bu kart okutularak çalışmasını sağlayabilirdik. İmkanı olanlar da yürüyen merdivenleri kullanarak bu özel alanları işgal edememiş olurdu.
Otoparklarda engellilere ayrılan park alanlarının da işgalini önlemek için yerden inip çıkan metal düzenekler aklıma geldi ama engelli insanların her defasında aracından inip kartlarını okutarak bariyeri indirmesi ve aracına dönüp park etmeleri zor olurdu. Bu alanlara saygı duymayan insanlar yüzünden yapılmak zorunda olan böyle çarelerin engelli kişilere eziyet olmaması gerekiyor. Bu konuda güncel ceza şu an 216 Lira’ymış. Bu yüzden şimdilik aklıma bu özel park yerlerine kocaman tabelalar koyulması, üzerilerinde de koyu harflerle “Engelli olmayanların park etmelerinin cezası 216₺” yazması geliyor. Belki caydırıcı olabilir.
Ayrıca Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Saygı düzenin anahtarıdır” sözünün ülkemizin her alanında okunabilecek yerlere yazılmasını önerirdim.

Saygı dolu günler dilerim.

(Visited 222 times, 1 visits today)