Sayın Köpeğimden Rahatsız Olan Komşum

Geçen evimin kapısına köpeğimin havlamasından rahatsız olduğunuzu, köpeğimi göndermezsem beni apartmandan göndereceğinize dair yazı asmışsın. İçinizden evet astım ne var bunda dediğini duyar gibiyim. Şu var: Bir kere köpeklerin havlaması gayet doğal bir şeydir. Köpekler, bir ihtiyaçları olduğunda(acıkmaları, susamaları, vs.), bir rahatsızlıkları olduğu zaman veya bulundukları bölgede bir tehdit sezdikleri zaman havlar (ki benim köpeğim biraz sesli havlıyor olabilir ama her zaman havlamaz). Hadi onu geçtim. Köpekler sadık dostlardır , bir bağlandığında senden kolay kolay kopmaz, her zaman arkanı kollar, senin için her zaman oradadır (Kardeşim dediğin birçok insanın aksine). Eğer bana inanmıyorsan sana geçmişte yaşanan bir olayı anlatayım.

İskoçya ‘da babasının mesleğini sürdüren John Gray, hava şartlarından dolayı işsiz kalınca eşi ve oğlunu alır ve Edinburgh ‘a yerleşirler ve John, polis teşkilatına katılır ve kendisine koruma köpeği olarak Bobby verilir. Daha sonra John tüberküloz hastalığına kapılmıştır. Durumu günden güne kötüye gitmeye başlamıştır. Bobby, John ‘un ayağa kalkacak gücü olmadığı son günlerinde ayaklarının dibinde yatmıştır. 8 Şubat 1858 tarihinde ölen John Gray, Edinburgh’daki Greyfriars Kirk kilsesinin Greyfriars Kirkyard mezarlığına defnedildi. Bobby, kendi ölümüne kadar, 14 yıl boyunca sahibinin mezarını korumayı kendine görev edinmiş göründü. Bobby’nin bu davranışı, Edinburgh halkı tarafından karşılıksız sevginin ve mutlak sadakatin simgesi olarak kabul edilmesine yol açtı.

                                                                            Bobby’nin Heykeli

Eğer fikirlerin hala değişmediyse bunu da oku

Yıl 1924. Japon bir profesör akşam evine doğru yürürken sokakta yavru bir köpek bulur ve onu sahiplenir. Köpeğe Hatchikō adını verir. Japon profesör her sabah çalıştığı üniversiteye giden metroya doğru yürürken Hatchkō ‘da ona eşlik eder. Aradan çok vakit geçmeden Hatchikō, Profesör metrodan indikten sonra onu metro istasyonunda karşılamaya başlamış. Aradan 1 yıl geçer. Hatchikō her zamanki gibi sahibini metro çıkışında beklemeye gitmiştir ancak bu sefer sahibi gelmemiştir aradan bir gün geçmiş gelmemiştir iki gün geçmiş gene gelmemiştir. Gelmemesinin sebebi üniversitede kalp krizi geçirip hayatını kaybetmesidir. Ama Hatchikō hala orada beklemektedir. Aradan günler haftaları, haftalar ayları, aylar yılları kovalamış fakat Hatchikō hala orada beklemektedir. 9 yıl sonra Hatchikō ‘da vefat etmiştir.

Bugün o tren istasyonunda Hatchikō ‘nun heykeli vardır. Eğer bu olaya inanmıyorsan 1987 ve 2009 yılında filmi çekildi.İzlemek istersen internetten açabilirsin.

                                                                        Hatchikō’nun heykeli

Umarım bu yazıyı okuduktan sonra fikirlerin değişir. Gerçi köpek sahibi olmadan fikirlerinin değişmesi biraz zor. O yüzden sana şunu önereceğim: Bir tane barınaktan köpek sahiplen. Ne demek istediğimi daha iyi anlarsın. Köpek sahiplendiğin zaman görüşürüz.

(Visited 54 times, 1 visits today)