Seçim Yapmak Zorunda Kalsaydınız, Siz Ne Yapardınız?

EĞER YAŞARSAM

Herkese merhaba! Ben İmge ve yeni bir blog yazımla daha karşınızdayım.Bugün sizlere beni derinden etkileyen bir kitap ve aynı kitabın filmini yorumlayıp anlatacağım.Öncelikle filmin konusuna bi göz atalım;

Seçim yapmak zorunda kalsaydınız,siz ne yapardınız?

Sıradan bir günde, on yedi yaşındaki Mia, bir genç kızın isteyebileceği her şeye sahiptir: sevgi dolu bir aile, ona aşık bir erkek arkadaş, müzik ve olasılıklarla dolu parlak bir gelecek. Bir saniyede her şey değişir..Bir sabah ailesiyle yolculuğa çıkan Mia’nın hayatı bir anda alt üst olur. Kendini, kaza geçirdikleri arabanın enkazından yaralı bedeninin çıkarılışını izlerken bulan genç kız, parçaları yavaş yavaş birleştirince neler kaybettiğinin ve geride bıraktıklarının farkına varacaktır. Hayat ve ölüm, mutlu bir geçmiş ve bilinmezliklerle dolu bir gelecek arasındaki ince çizgide yürüyen Mia, bir günde hayatının en önemli seçimini yapmak zorunda kalacaktır.

Mia Hall (Chloë Grace Moretz) on yedi yaşında, çello çalan genç ve güzel bir kızdır ve bir genç kızın isteyeceği her şeye sahiptir: sevgi dolu bir aile, ona aşık bir erkek arkadaş, müzik ve parlak bir gelecek.

Bir sabah ailesiyle birlikte büyükanne ve büyükbabasının çiftliğine doğru yola çıkan Mia’nın hayatı bir anda altüst olur. Kendisini kaza geçirdikleri yerde yaralı bir şekilde bulan genç kız neye uğradığını şaşırır. Kazada yaralanan ailesi ile birlikte hastaneye kaldırılır.

Hayat ve ölüm, mutlu bir geçmiş ve bilinmezliklere doğru bir gelecek arasındaki ince çizgide yürüyen Mia, bir günde hayatının en önemli seçimini yapmak zorunda kalacaktır.

Hem kitabını okumuş hem de filmini izlemiş biri olarak duygusal açıdan çok büyük bir etki yaratmış bir filmdi benim için. Özellikle Chloë Grace Moretz oyunculuğu o kadar etkileyiciydi ki insan göz yaşlarını tutamıyor. Birkaç replikle ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız ;

”Sonsuza dek prova odasında saklanamazsın. Çok geç artık. Ben senin farkındayım.”
Adam Wilde ( Jamie Blackley )

”Hani bazen birisiyle tanışırsın da o kişi zaten olması gerektiği gibi biridir ya? İşte Adam öyleydi.”
Mia Hall ( Chloë Grace Moretz )

”Hayat, başka planlar yaptığın sırada yaşanan şeylerdir.”
Mia Hall ( Chloë Grace Moretz )


‘Hayat adil değildir.”

Teddy Hall ( Jakob Davies )


”Kalbim çello ile birlikte atıyordu.”

Mia Hall ( Chloë Grace Moretz )


”Neden hayatımı mahvetmek üzere olduğunu hissediyorum?”

Mia Hall ( Chloë Grace Moretz )


”Adam’la olmak, uçmayı öğrenmek gibiydi. Hem heyecan verici hem korkutucu.”

Mia Hall ( Chloë Grace Moretz )


Mia Hall: Bu ne?

Adam Wilde: Juilliard için seçmelere gireceksin, bu tavanı.. düşündüm de her gece buna bakarsan oraya gidince o kadar korkunç gelmez.


Filmlerde beni en etkileyen şey kesinlikle replikler.Filmin tadı etkisi repliklerin yoğunluğu ve anlamlarıyla çıkıyor.Kesinlikle izlemeniz gereken bir film.Aynı zamanda kitabı da daha dramatik anlatıyor ama oda bir o kadar güzeldi.Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

(Visited 146 times, 1 visits today)