Seçimimizi Dikkatli Yapalım

Para kazanmak için, bir eve ve arabaya sahip olmak için, hatta yaşamımızı sürdürebilmek için bir işe veya mesleğe sahip olmamız gereklidir. İlk başlarda bir yerde normal çalışan olarak başlamak gerekir tabii ki. Ancak sonradan ilerleyip kendi işimizi de kurabiliriz, kendimize ortak edinebiliriz. Bu ortağın, bir aile bireyimizden birinin olması bizim için bazı sorunlara yol açabilir. Her zaman kötü anlamda etkilemez tabii. Fakat %90 başarımızı olumsuz etkiler.

Geçen haftalarda buna benzer bir haber duymuştum. Çok büyük bir holdingde 2 ortak var ve bu 2 ortak öz kardeşler. İşleri çok güzel ilerliyor ve bu yüzden çok ünlü bir şirket. Lakin, bir gün işleri yavaş yavaş sıkıntıya giriyor ve bir türlü toparlanamıyorlar. Buna rağmen kardeşlerden birinin çocuğu sürekli hediye, oyuncak vb. şeyler istiyor. Çok küçük olduğu için de babası kıramayıp istediklerini alıyor işlerinin kötü olmasına karşılık. Bunu duyan diğer kardeş de haliyle sorun yapıyor ve tartışıyorlar. Sorun çıkaran kardeşin çocukları da bunu duydukları zaman, kendilerine de bir şeyler alınmasını istiyorlar. “Kuzenimize alındı ama bize alınmıyor.” diye 2 aile arasında sorun yaşatıyorlar. Durumları, işleri kötü olmasına rağmen, şirketleri yavaş yavaş batıyor olmasına rağmen kardeşlerden birinin çocuğuna gereksiz olarak her istediğini alması büyük bir olay oluyor. Ya da başka bir örnek verecek olsak, çok yakınlarımdan birinin başına gelen olay üzerinden konuşalım. Bu sefer aile değil de çok yakın 3 arkadaş, ortak, var. Bu üç arkadaş özel bir sektörde çok iyi konumdalar. Ancak şirketin kurucusu aralarından birinin şirket müdürü olmasının daha iyi olacağını ve aralarında seçim yapmanın çok zor olduğunu söylüyor. Artık bir seçim yapma zamanı gelmişti ve en çok hak edenin, daha çok çalışanın, daha akıllı olanın, daha iyi yöneteceğini düşündüğünü seçmesi gerekiyordu ve öyle de yaptı. Tabii ki diğer iki arkadaş bundan rahatsız oldu ve alınarak müdür seçilene karşı kin beslediler içten içe. Ancak çok yakın olmasalardı, ne bir alınma olacaktı ne de bir sorun.

Bu yüzden aile bireyiyle, arkadaşla, akrabayla veya herhangi bir yakınımızla aynı işte çalışmak bizi ve iş hayatımızı olumsuz etkiliyor. Bu verdiğim örnekler gibi daha neler neler vardır kim bilir. O yüzden elimizden geldiğince yakınımızla, arkadaşımızla, annemizle, babamızla, kardeşimizle aynı işte bulunmamaya dikkat etmeliyiz.

iş hayatı ile ilgili görsel sonucu

(Visited 17 times, 1 visits today)