Seçimini Yap

Hoş geldin, gördüğün gibi önünde iki tane seçenek var. Kırmızı hapı seçersen geçmişi değiştirebilir sana doğruymuş gibi gösterilen şeylerin gerçekliğini öğrenebilir veya onları değiştirebilirsin. Mavi hapı seçersen de geleceği göreceksin. Sana güzel bir gelecek vadetmek istiyorum diyenlerin, seni asla bırakmam diyenlerin ne kadar dürüst olduğunu göreceksin. Peki kararın nedir? Kırmızı hap mı, mavi hap mı?

Böyle bir soru bana sorulmuş olsaydı tereddütsüz  ikisini de seçmem derdim. Bunun asıl nedeni ise her iki seçeneğin sonuçlarının kestirilemiyor olmasıdır. Mesela bir düşünün, geçmişi değiştirebilmek gibi bir gücünüz olsaydı sadece o zamanki  olayı değiştirirken, o olaydan sonra ki yaşanacak şeyleri de  değiştirmiş olacaktınız. Bunun neticelerinin de nasıl olacağını kimse akıl yürütemez.

Mesela çok büyük bir savaşının çıkmasını bir şekilde engellediniz. Tamam çok güzel insanlar ölmedi, savaş çıkmadı ama ondan sonra? Belki on yıl sonra daha büyük bir  savaş çıkacak, daha büyük bir katliam olacak. İşte bu yüzden ben  geçmişi değiştirme konusunda çok karamsarım. Belki de daha küçük bir olayı değiştirmek istiyorsunuz  ama ana fikir yine aynı duruma geliyor. Yaşayan hiçbir insan bunların sonuçlarını akıl edemez.

Peki mavi hapın yani geleceği görmenin ne gibi kötü sonuçları olabilir. Aslında  geçmişi değiştirmek kadar kötü sonuçları yol açmayabilir, tabi ki bu da aslında ne yaptığınıza bağlı. Örneğin bir şeye yatırım yapmadan önce fiyatı ne kadar  olacak, ilerde neyle karşılaşacağımız, nasıl davranmamız gerekecek gibi bilgileri öğrenebiliriz. Asıl sıkıntı olabilecek şey ise nasıl öleceğini görmektir.

Herkes illaki bir kez nasıl öleceğini mi görmek istersin yoksa ne zaman öleceğini mi diye bir soruyla karşılaşmıştır. Bu soru bana hep korkutucu gelmiştir ama bir seçeneği zorla seçmek zorunda kalsam ne zaman öleceği mi seçerdim. Böylece hayatımı nasıl devam ettireceği mi bilebilirdim ve ya ani bir ölüm korkusu yaşamazdım. Tabi ki de bu da çok kötü sonuçlar doğurabilecek bir şey. Bu iki seçenekten birini seçen birisinin hayatını çok iyi bir şekil de idame ettirebileceğine inanmıyorum. Ta ki ikisini de öğrenebileceğin bir seçeneğin var. Bu daha da korkutucu bir şey.

Gelelim sonuca, hangi hapı almak istiyorum? Mavi hap mı, kırmızı hap mı? Geçmişi değiştirebilmek mi geleceği görebilmek mi? Aslında seçimim ikisinden de yana olmazdı. İkisi de çok farklı sonuçlar doğurabilecek bir etkiye sahip. Büyük ihtimalle kötü sonuçlar. Eğer gerçekten böyle bir şey ile karşılaşırsanız, kötü bir sonuca ulaşıp elinizi yüzünüzü çamura bulaştırmak istemiyorsanız, oradan yavaşça uzaklaşmanızı şiddetle öneririm.

(Visited 28 times, 1 visits today)