Şehir ve Köy Hayatı Arasındaki Farklar

Hepimiz biliyoruz ki köylülerin ve şehirlilerin birçok farkı vardır. Bu farklar şöyle sıralanabilir:

Konuşma stilleri: Hepimiz, biliyoruz ki köydeki insanlar şehirlilerden daha farklı bir ağızla konuşurlar mesela;

Ankara’nın köylerinde Angara demeleri gibi. köylülerin, teknoloji açısından işi zordur. Çünkü köylüler çamaşırları ve bulaşıkları elleriyle yıkarlar. Biz ise bulaşıkları ellerimizle yıkamayız biz bulaşık makinesi ile yıkarız. Çamaşırları da ellerimizle yıkamayız. Biz çamaşır makinesi ile yıkarız. Hatta bazı köylerde insanlar çamaşırlarını dere kenarlarında yıkarlar.elleriyle-kmksfivzmkra

camasir-makinesi

 

 

bulasik-koylu

Mimari şekilleri: Şehirlerde çok bina olur sürekli sürekli bina üretilir alışveriş merkezleri, villa, dubleks  gibi sürekli beton binalar inşa edilir. Ormanlık arazileri yok ederler. Köyler, akrabalık, komşuluk gibi Sosyal ilişkilerin daha kuvvetli olduğu yerlerdir. Çünkü az sayıda insan olması köylerde ilişkilerin daha kuvvetli olmasını sağlamaktadır. Şehirlerde ise sosyal faaliyetler daha çeşitlidir. Eğlence, spor, sanat ve daha birçok alanda şehirlerde imkanlar çok fazladır.

(kompozisyonorneklerim.blogspot.com.tr tarafından alıntıdır)

Köyde yaşayan insanlar giyimleri açısından bile farklılık gösterirler. Şalvar giyerler. Şehirde ise daha çok modern giyinirler.

Doğal çevre: Şehirlerde köy gibi iç içe yaşayamayız. Ancak köylüler, doğaya çok yakındır.

Trafik: Köyde hiç trafik olmaz. Ama şehirlerde trafik çok olur.

Yakınlık: Köyde herkes birbirini tanır. Çünkü köyde yaşayan insanlar azdır.

Köyde yaşayan insanlar  kağnı arabaları ve buna benzer arabalar kullanabilirler. Şehirliler ise lüks arabalar kullanırlar. Köylüler çalışkanlardır. Yani ekmeklerini kazanmak için çok uğraşırlar. Tarlalarda vb. yerlerde çalışırlar. Şehirliler pek fazla uğraşmayabilirler. Köyde yaşayan insanlar ısınma imkanı azdır şehirlilerin ise daha fazla.

(www.eodev.com.tr’den alıntı yapılmıştır)

Köylüler ağır kış şartlarında hayvanlarına ot taşımak için büyük zorluklara katlanıyor.

(Haberler.com.tr den alıntıdır)

Köyde yaşayan insanların yaşam mücadelesi çok zordur. Gece gündüz çalışıp bir ekmek parası alıyorlar. Şehirliler ise günde 5-6 saat çalışıp 1500 TL civarlarında para alıyorlar. Köylüler hem teknoloji hem de geçimleri açısından çok zorlanabilirler. Ama şehirlilerin işi köylülere göre daha azdır. Dediğim gibi evleri de çok dardır ama dışları da pek hoştur. Ve köylülerin dış güzelliklerine değil iç güzelliklerine bakılması lazım. Oysa şehirdeki insanlar ne yazık ki bu duygularını yitirdiler. Keşke hep köylerde daha temiz ve organik ve de daha güzel kalplerle yaşayabilseydik.

(Visited 22.637 times, 2 visits today)