Şehirlerdeki Tarihi Yapılar

    Şehirlerdeki tarihi yapıları korumalıyız. Bu yapılara zarar vermemeliyiz. Bu yapılar bize geçmişin birer hediyesidir. Bu yapılar zaman zaman yenileniyorlar. Bu işleme restorasyon deniyor. Burada önemli olan yapının özelliklerini aslına uygun olarak korumak  ve sadece yapıyı onarmak olmalıdır. Yoksa bu yapılar tarihi dokularını kaydedebilirler.

Ülkemizde gezip gördüğüm ve tarihi yapısı ile beni etkileyen şehirlerden biri Mardin olmuştu. Mardin Güneydoğu Anadolu Bölgemizde yer alan bir şehrimiz. Eski Mardin olarak adlandırılan kısmı çok büyüleyici. Bütün yapılar tarihi. Tarihi taş evler çok ilgimi çekmişti. Bazı tarihi taş konaklar turistler kalabilsin diye otel olarak işletiliyordu.

Küçük çocuklar siz gezerken gelip size Mardin’i anlatıp, rehberlik yapıyorlar. Çeşitli hediyelik eşyalar satan dükkanlar var. Dar sokakları olan şehrin bu kısmına çöp arabası giremediği için çöpleri eşekler yardımıyla taşıdıklarını söylemişlerdi. Bu bana biraz komik gelmişti, biraz da eşekler yorulur diye üzülmüştüm. Tarihi yapılarımızı korumak bizim ortak mirasımıza olan sorumluluğumuz olduğu için elimizden geleni yapmalıyız.

(Visited 15 times, 1 visits today)