Şeker mi yoksa zehir mi

20.yüzyıldan itibaren gelişen eğitim sayesinde gelişen bilimin sağlık teknoloji vb. Alanlarda çok önemli gelişmeler oldu ama çoğu zaman iyiliğin bir kötülüğüde oluyor. Gelişen bilim ile gelişen genetik mühendisliğinin amaçlarından biri hızlı daha az masraflı olan yiyeceklerin üretilmesi. Ama bunları yapmak için Gdo kullanılması gibi bazı zararlı şeyleride peşinde getirdi. Gdo gibi olan yapay şekerlerinde kullanılmaya başlanmasının yine iyi ve kötü etkileri var anlattığım şeyleri  bir deliği dikerken başka bir yerden delik açılmasına benzetebiliriz. 

Yapay şeker ise normal şekerden farklı olarak daha tatlı olan tatlandırıcı olarak kullanılan bir ürün karşılaştırma yapacak olursak. Aynı miktar iki farklı şeker türünden yapay şekerdeki sodyum normal şekerdekinin tam olarak 572 katı yani 2 değil 3 değil tam olarak 572 sizce de fazla değil mi sadece sodyum olarak değil potasyum olarak bakıncada 19,5 katı böyle sadece değerlere bakılınca işte ne güzel aynı miktarda olmasına rağmen daha etkili diyebilirsiniz. Zaten doktorların her yerde söylediği şey şeker çok kullanmayın değil midir ama biz aynı miktarda çok daha zararlı bir şeker kullanırsak sağlığımız için sonu kötü bitebilecek sonuçlara yol açabilir. Yediğimiz ya da içtiğimiz bir sürü üründe de olan tatlandırıcılar çocukların sağlığını direk kötü yönde değiştirmese de yaşlandıkça etkileri ortaya çıkıyor. Bundan dolayı kantinlerden kalkması gerekiyor ama diğer yönden bakacak olursak zaten kantinlerde satılan yiyecek ve içeceklere bakacak olursak ya tost ya da yapay şeker kullanılan ürünlerden oluyor. Okullardaki öğrenci sayısına da bakacak olursak ve herkese tost yetmeyeceğine göre ve başka tarz yiyeceklerinde bulunması gerektiğinden bu ürünler kaldırılırsa bunların yerine ne koyulacağında bir ayrı soru çünkü paketli ürünlerin çoğunda artık yapay şeker kullanılıyor. Bizim bu ürünleri kaldırmamız ve yerine kullanılıyorsa da yapay değil normal şeker kullanılmalı. Ama bunun için insanların hoşuna gidecek ve tatlandırıcı olmayan güzel yiyecekler çıkarılmalı ve hızlı bir şekilde seri üretime konulmalı ve bu ürünlerde tüm okul kantinlerine dağıtılmalı bu olayın en az 2 yıl alacağını düşünmekteyim. Uzun sürecek olsada en kısa sürede bunları yapmaya başlamalıyız ki çocukların sağlıklarını güven altına alalım. 

Yapay şekerin kötü etkisini azaltmak için dediğim gibi çözümlere başvurmalıyız ama tatlandırıcı olmadan güzel bir tat üretebilecek miyiz o da başka bir problem. Bana göre kesinlikle bir şekilde  kantinlerden dediğim koşul ile kaldırmalıdır. En kısa  sürede yapay şekerli ürünleri görmemek adına umuyoruz.

(Visited 27 times, 1 visits today)