Otomatik taslak
Otomatik taslak

SELİMİYE TATİL KÖYÜ

Marmaris’in en güzel koylarından biridir Selimiye. Çok sessiz sakin ama teknelerin çok bulunduğu  bir koydur. Selimiye’nin eski adıyla Losta’nın (Losta aynı zamanda Selimiyede ki en ünlü pastanesi ve oranın ünlü tatlısının adıdır.) , konumu nedeni ile bölgeden geçen tekneler için kötü havalarda sığınılacak bir koy olma özelliği bulunuyor. Hatta geçmiş dönemde bunu fark eden korsanlar koyun içerisine üç adet gözlem kulesi inşa ediyor ve buraya sığınan gemilere pusu kuruyor. Dolayısı ile stratejik olarak da önemli bir yerde bulunuyor.

Genellikle insanlar Selimiye’yi sesiz sakin bir yer olduğu için tercih ediyorlar.Tam bir köy havasındadır Selimiye. Sabahları horozlar öter, sahil yolunun sonundaki yaşlı teyzemiz sabah kalkıp taş fırında taze ve organik bazlama yapar. Köylerde olduğu gibi burda da herkes birbirini tanır.Genelde insanlar tatil beldesine gelmiş gibi değil de köye gitmiş gibi hissederler.

Benim Selimiye’yle tanışmam şöyle oldu. Dayımlar tatillerini Selimiye de yapmaya başlamışlardı, dayım sessiz yerleri çok sevdiği için orayı da çok sevmişti. Her sene yatlarıyla Selimiye’ye gidip üç ay tatil yapıyorlardı ,2016 yazında bizi de davet etmişti. Selimiye’ye de Her gün yatın burnunda kuzenlerimle kavrulsam da, çok eğlenceli ve dinlendirici oluyordu. Akşamları Sardunya Otelde yemeğimizi yedikten sonra biz kuzenlerimle sahili gezme amacıyla gidip waffle, dondurma ve oraya giden herkesin yemesi gereken keçi sütlü dondurmadan yiyiorduk. Selimiye dönüşünde hep kilo alsam da, tatil güzeldi.

SELİMİYE KÖYÜ NEREDEDİR?

Selimiye köyü Marmaris’e yaklaşık 45 dakika uzaklıkta ve minibüs ile ulaşım imkanı olan harika bir köy. Kendi arabanız ile gidiyorsanız da Datça yolu üzerinden Hisarönü’nden Bozburun yoluna saparak ulaşabiliyorsunuz.

SELİMİYEDE YEMEK YENECEK YERLER?

Selimiye’nin en güzel restaurantı kesinlikle Sardunya Restaurant/ Pansiyon. Sardunya restaurant da yaz döneminde yer bulmak oldukça zor. Bu sebeple önceden rezervasyon yapmanızda fayda var. Sardunya Restaurant’ın Pansiyonunda kalıyorsanız ya da tekneniz iskelesindeyse buna gerek yok çünkü oralarda kalanlara direkt bir masa ayrılıyor. Mekanın en büyük lezzeti tabi ki balık. Balıkları ve böcekleri günlük olarak geliyor ve servis ediliyor. Sardunya biraz pahalı ama sunduğu lezzetiyle fark yaratan kaliteli bir yer. Mekana denizden tekne ile de ulaşım imkanı bulunuyor.

Meşhur Losta Tatlıcısı uğranılacak ilk mekanlardan biri. Burada Losta tatlısı ya da kurabiyelerin tadına bakabilirsiniz. Hepsi çok hafif.

 Losta Tatlısı

Losta tatlısı ise içinde keçi peyniri bulunan bir tür baklava.  Bol fıstık ve tarçın ile servis ediyorlar.  Yufkası incecik ve  portakal aromalı şurubu da oldukça hafif, insanın içini baymıyor.

Bir şeyler içmek için Piano Jazz Bar’a uğrayabilirsiniz. Selimiye de ki tek bar diyebiliriz.

SELİMİYEDE KALINACAK ÇOK BUTİK OTEL, OTEL, PANSİYON VAR AMA ARALARINDAN EN GÜZELİ VE EN TEMİZİ JENNY’S HOUSE HOTEL.

SELİMİYE’NİN NEYİ ÜNLÜ?

BADEM,

NARENCİYE,

FİĞ,

 

 

 

 

 

(Visited 167 times, 1 visits today)